Debata: Czy technologia wzbogaca, czy zubaża nasze życie?

fot. Łukasz Sokół

Narzekamy na pośpiech i powierzchowność naszych czasów. Wieszczymy, że technologia nas zje, a jedynym ratunkiem jest powrót do natury. Ile w tym prawdy, ile przesady? Pyta PAULINA MŁYNARSKA. Odpowiadają BEATA SADOWSKA, reprezentująca stronę pronatura, MICHAŁ RĄCZKA-DUDEK, przedstawiciel frakcji pronauka, i ALICJA BORKOWSKA, która przyznaje, że Facebook uratował jej życie.

fot. Łukasz Sokół
fot. Łukasz Sokół

reklama

Technologia czy natura?

Beata Sadowska: Myślę, że mądre połączenie jednego z drugim, chociaż jestem „pronatura”. Kocham przyrodę i nie wyobrażam sobie, żebym raz w tygodniu nie wyszła „w zieloność” na dłużej. Tak naprawdę codziennie wychodzę: albo biegam, albo spaceruję z moim synkiem. Nad Wisłą, w parku. Patrzymy, czy się liście zielenią albo czy spadają z drzew. Nie podoba mi się, że roczne czy dwuletnie dzieci siedzą z różnym sprzętem na „i” i nie widzą, że właśnie spadł liść. Za to świetnie potrafią klikać. Nie twierdzę, że technologia to zło. Te dzieci i tak się kiedyś z tym spotkają. Tylko fajnie, gdyby najpierw miały zapewniony rozwój emocjonalny, a potem potrafiły się bawić gadżetami.

Ale kiedy idziesz w tę „zieloność”, na przykład pobiegać, towarzyszy ci urządzenie, które mierzy parametry, prawda?

B.S.: Najprostsze na świecie. Mam zegarek biegowy, który mi pokazuje, ile biegnę. I tyle. Potrafię w nim włączyć START, STOP i PAUSE. Nie za wiele. Czasami mylą mi się te trzy guziki. Ale nie mam sprzętu NASA, który monitoruje absolutnie wszystko i pokazuje potem różne wykresy z dokładnością co do sekundy. Biegam bez muzyki, bo lubię słuchać i słyszeć, czy gałązka trzasnęła, czy ptak zaśpiewał i czy mój pies szczeka. Gdy biegam z dzieckiem w wózku, chcę słyszeć, czy ono się odzywa, czy nie.

Wiecej w Sensie 11/2015. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »