Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

26 marca 2015 in sens by Paulina Młynarska

Debata: Czy wszyscy jesteśmy uzależnieni?

To mogą być nie tylko narkotyki czy alkohol. Można przyssać się do drugiego człowieka czy nie móc żyć bez czekoladowego batonika. MANUELA GRETKOWSKA, MAŁGORZATA HALBER i WOJCIECH EICHELBERGER wspólnie z PAULINĄ MŁYNARSKĄ zastanawiają się, co tkwi u źródeł tego problemu, i opowiadają o własnych nałogach.

fot. Łukasz Sokół

Na początek coming out. Od czego jesteście uzależnieni?

Małgorzata Halber: Moją osobistą misją jest odczarowanie słowa „alkoholiczka”, lubię głośno o sobie powiedzieć: „Tak, jestem alkoholiczką”. Co oczywiście wprowadza wszystkich w stan dysonansu emocjonalnego, czegoś nieprzyjemnego. A chodzi mi o to, żeby nie było nieprzyjemne.

Manuela Gretkowska: Jestem człowiekiem, więc mam skłonności do wszystkiego.

Wojciech Eichelberger: Do człowieczeństwa (śmiech)!

M.G.: Potencjalnie też. Nie mam skłonności do uzależnień chemicznych, natomiast byłam uzależniona od narcystycznego psychopaty. Opisałam to w mojej książce „Trans”.

Wojtku?

W.E.: Jestem uzależniony od ruchu.

To jest uzależnienie?

W.E.: Chyba szukam na siłę, ale tak jak ty, Manuela, mówiłaś o swoich uzależnieniach od ludzi, to ja byłem w związkach uzależniony od bycia nadodpowiedzialnym i spolegliwym za wszelką cenę, niosącym na swoich barkach problemy innych, cierpliwym nie do wytrzymania.

Skądś to znam. Ja byłam współuzależniona, mam nadzieję, że to już za mną. Jestem też trzeźwą nikotynistką.

Wiecej w Sensie 04/2015. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI