Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

20 listopada 2014 in sens by Paulina Młynarska

Debata. Dobre sam na sam

Najbardziej rodzinne święta w roku to dla wielu z nas czas dojmującej samotności. Jak od niej nie uciekać, ale ją oswoić, debatuje Paulina Młynarska i jej goście: Katarzyna Montgomery, Ewa Kasprzyk i Wojciech Majchrzak.

fot. Łukasz Sokół

Spotykamy się w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Ten czas jest testem na to, jak sobie radzimy w relacjach. Czy zdarzyło wam się przeżywać napięcie związane z pytaniem: „Z kim spędzę te święta?”

Ewa Kasprzyk: Bywa, że przeraża nas myśl o tym, jak samotni poczujemy się, będąc z bliskimi przy stole. Nie jestem zwolenniczką rodzinnych świąt, ponieważ przychodzi czasem do mnie ten rodzaj paniki. Wybieram wyjazd.

Ucieczka?

E.K.: Ucieczka.

Katarzyna Montgomery: Jest też samotność, która dotyczy rodzin patchworkowych. Przechodni ojciec, krążący pomiędzy wigiliami, i jego partnerki, byłe i obecne, które też pewnie czują się bardzo samotne tego dnia… Że on jest tylko na chwilę albo że przychodzi już po.

E.K.: I nie wiadomo, która to jest ta „właściwa” rodzina.

Można złapać doła.

K.M.: Można, bo chciałoby się jednak usiąść razem przy stole. I posiedzieć. Nacieszyć się sobą.

Bywa, że między domami krążą dzieci. One też muszą się czuć samotne.

K.M.: Dzieci mają to przynajmniej osłodzone prezentami! Chociaż nie wiem, czy do końca.

Wojciech Majchrzak: Ja nigdy nie odczuwałem niepokoju na myśl o świętach, nie poznałem syndromu ucieczki. Przynajmniej w tym czasie, bo jeśli chodzi o wywoływanie w sobie różnych niefajnych nastrojów w samotności, to jak najbardziej, tylko przy innych okazjach (śmiech)!

A co sądzicie o świętach z „rodziną niespokrewnioną”, z przyjaciółmi?

K.M.: Ja uważam, że to jest fantastyczne rozwiązanie dla wielu ludzi. Widzę, że czasem jest lepiej spędzić święta z przybraną rodziną niż z prawdziwą, z którą łączą nas więzy krwi. Mieszkam pod Warszawą, gdzie w gronie przyjaciół i sąsiadów zaliczamy po trzy wigilie, co najmniej! Zaczyna się śledzikiem u jednej z koleżanek, każdy przynosi jakiś mały prezent, rozmawiamy. Potem jest kolędowanie u koleżanki dentystki – schodzi się z 60 osób i naprawdę śpiewamy kolędy. Po cudnie leniwych świętach z najbliższą rodziną w drugi dzień świąt wieczorem spotykam się w stałym gronie dobrych znajomych i przyjaciół u sąsiadki.

W.M.: U nas ciąg przyjmowania gości trwa aż do Nowego Roku. Moja żona Olga ma pierwszego stycznia urodziny. Lubimy mieć dom pełen ludzi!

Wiecej w Sensie 12/2014. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI