Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

18 maja 2016 in sens by Paulina Młynarska

Debata: O dylematach współczesnych ojców

Wolność czy dyscyplina? Kumpel czy wzór? Przez lata ojciec w wielu rodzinach był traktowany jak pan i władca. Obecnie, w czasach upadku patriarchatu, ten model się zmienia. Czy zmienia się też podejście mężczyzn do ojcostwa? Wolą być dla swoich dzieci autorytetem czy przyjacielem? Paulina Młynarska pyta ojców z doświadczeniem: WOJCIECHA EICHELBERGERA, ROMANA KURKIEWICZA i CEZAREGO PAZURĘ.
Fot. Wojtek Olszanka

Fot. Wojtek Olszanka

Witam trzy ojcowskie figury! Jaki jest wasz dorobek?

Roman Kurkiewicz: Ja mam czwórkę dzieci.

W jakim wieku?

R.K.: Córkę w wieku… który jest rok?

Dwa tysiące szesnasty.

R.K.: Ma prawie 30 lat. Syna, który ma dwadzieścia… jest młodszy od niej o półtora roku. Córkę kolejną, która ma osiem i pół roku. I syna, który ma niespełna dwa lata. Jestem też dziadkiem.

Wojciech Eichelberger: Dwóch synów: 33 i 30 lat. Jeden wnuk. Czteroletni.

Cezary Pazura: Trójka. Najstarsza córka – 27 lat. I dwoje dzieci z mojego małżeństwa z Edytką. Córeczka – prawie siedem, syn – prawie cztery.

ZNIZKA_POLKA_01Czy którykolwiek z panów kojarzy ojcostwo z powagą majestatu, patosem i władzą?

C.P.: Wychowałem się na małym osiedlu w Niewiadowie. I ojciec to był ktoś. Zawsze miał rację. Z nim się nie dyskutowało. Jego trzeba było słuchać i trzeba było wykonywać jego polecenia.

Czy kiedy mówisz, że ojciec zawsze miał rację, to masz na myśli, że naprawdę był mądry i miał rację?

C.P.: Nie. Taki był schemat relacji. Nie słyszałem od żadnego z kolegów – sam też tego nie miałem – żeby się zakumplował z ojcem. Nawet kiedy się szło na ryby z ojcem, to ojciec wiedział lepiej, jak tego robaka założyć. To on uczył, jak to się robi. A nie, że chłopcu ma wyjść lepiej. Ojca się nie przeskakiwało w pewnych rzeczach.

Wiecej w Sensie 06/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI