Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

20 lipca 2016 in sens by Paulina Młynarska

Debata: towarzysze podróży

Czy wyjazdy budują czy rujnują relacje? Kiedy zamykasz dom na klucz i wyruszasz w świat, może się wydarzyć wszystko. Naprawdę! O tym, że w podróży spotykamy, ale i żegnamy przyjaciół, miłość i jakąś wersję siebie, rozmawiają Paulina Młynarska i jej goście: Jakub Porada, Tomasz Sobierajski, Julia Pietrucha oraz Andrzej i Eleonora Mellerowie.
fot. Wojtek Olszanka

fot. Wojtek Olszanka

(…)

Kto czuje głód po powrocie z podróży – ręka do góry!

A.M.: Każdy podniesie!

T.S.: Nie ci, którzy niby wyjeżdżają, ale mentalnie wciąż pozostają w domu. Tacy ludzie wiecznie narzekają. A to że piasek w Sopocie jest jednak bielszy, a to, że woda w Bałtyku mniej słona,
a Tatry bardziej strome. Wyjazdy traktują jako społeczny przymus przypisany do ich statusu. Choć przebywają w innym miejscu, to myślami cały czas są w domu i tęsknią za tym, żeby do niego wrócić. Podróż jest nie tylko metaforycznie, ale i psychofizycznie wyjściem poza to, co jest dla nas znane, bezpieczne, „ciepłe”. Zakosztowaniem inności, która nie zawsze dobrze smakuje.

E.M.: Prawdziwa podróż zawsze jest opuszczeniem strefy komfortu.

J.Po.: Prowadzę co roku warsztaty dziennikarskie z młodzieżą w Zakopanem. Pytam uczestników: Jaka podróż jest lepsza, daleka czy bliska? Daleka! – odpowiada cała sala. A dlaczego? A dlatego, że to, to i to. No dobra, a czy, dzieciaki z całej Polski, w waszej okolicy jest coś ciekawego? No i tam po kolei ktoś mówił, że tu jest jakiś zabytkowy kościół, tu jest jakaś knajpka, tu jest jezioro. To dobrze, to widzicie ile jest fajnych rzeczy w pobliżu. To która podróż jest lepsza, daleka czy bliska? Teraz wszystkie dzieci – bliska! Oczywiście prawda leży pośrodku.

A może podróż jest stanem ducha?

J.Po.: Może tak być.

J.P.: Mam wrażenie, że ludzie nie decydują się na wyjście ze swojej sfery komfortu, bo przeżycie czegoś nowego w innej przestrzeni pokazuje im, że może ten nasz oswojony świat jest jakiś niefajny? Może ta Polska jest jednak trochę słaba?

Na czym polega wspaniałość podróżowania? Poproszę o przykłady.

J.P.: U mnie było podobnie jak u ciebie. Mój partner, Ian, wcześniej w rok czy półtora przejechał sześćdziesiąt krajów. Spotkałam go w momencie, kiedy już chciałam świadomie się w tę podróż wybrać, ale jeszcze nie wiedziałam, jak to zrobić. Też rozpoczęliśmy nasze wspólne życie podróżą. I te podróże były dla mnie – szczególnie takie długie, które Ian bardzo lubił – problematyczne ze względu na mój zawód. W show-biznesie trzeba być na miejscu, żeby pilnować interesu. I cały czas się pokazywać. Tkwiłam w tym przez długi czas, aż nagle się zorientowałam, że… aktorstwo nie sprawia mi już przyjemności.

Wiecej w Sensie 08/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI