Filmoterapia: Nie tacy sami

fot. materiały prasowe Against Gravity

Pewność siebie pozwala iść przez życie jak burza. Ale czy przebojowość oznacza, że znamy swoją wartość? Czy może ją czuć ktoś odrzucany przez społeczeństwo? Do szukania odpowiedzi zachęcają dokumenty pokazywane na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

fot. materiały prasowe Against Gravity
fot. materiały prasowe Against Gravity

reklama

Skąd się bierze pewność siebie, którą często emanują osoby narcystyczne? Podobno im większa kruchość wewnętrzna, tym bardziej trzeba udowadniać, że jest inaczej. Świetnie pokazuje to holenderski film „A Strange Love Affair with Ego” w reżyserii Ester Gould. Główna bohaterka, Rowan – piękna, przebojowa dziewczyna, wyjeżdża z małej miejscowości do Londynu, gdzie studiuje sztukę i otacza się artystami. W pewnym momencie presja bycia przebojową i kreatywną oraz brak akceptacji porażek odciskają coraz mocniejsze piętno na jej życiu. Tak jak mówi Rowan, bez nadmiernych ambicji, każdy dzień mógł stać się wreszcie pięknym dniem. Wie, jaka chciałaby być, ale nie wie, jaka jest. Nie akceptuje siebie, więc akceptacji szuka na zewnątrz. Jest narcystyczna i skrajnie wrażliwa na opinie innych o tym, jak wygląda, jak jest ubrana, jak się zachowuje. Ten film pokazuje, jak nacisk na sukces i popularność powodują, że co wrażliwsze jednostki przestają sobie z nim radzić – a współczesna, konsumpcyjna kultura nie daje narzędzi, żeby mądrze przepracować poczucie odrzucenia.

Skąd dzisiaj tylu narcyzów?

Psychologowie twierdzą, że narcyzm staje się dominującą osobowością naszych czasów. To coraz bardziej powszechna psychologiczna strategia przetrwania w kulturze, którą stworzyliśmy.

Wiecej w Sensie 05/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej

FILMOTERAPIA ONLINE

Skorzystaj z treningu Filmoterapii – nowego narzędzia opracowanego przez psychologów SWPS. Wystarczy się zalogować i po seansie wypełnić w zakładce Trening narzędzia filmoterapeutyczne. Polecamy! Więcej na www.filmoterapia.pl

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »