Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

26 marca 2015 in sens by Robert-Rient

Mela Koteluk: Ograniczam słowo CHCĘ

Jak przekuć wady w zalety? Co robić, gdy pojawiają się schody? I w której chmurze trzyma głowę Mela Koteluk - dowiedział się Robert Rient.

fot. Rafał Masłow

(…)

Jesteś uparta?

Nieprawdopodobnie. Kiedyś pracowałam długo nad tym, żeby zaczynać zdania od słowa „chcę”, bo wydawało mi się, że to jest asertywność, która ułatwi życie mnie i innym. Ale to chybiona strategia i już od jakiegoś czasu od niej odchodzę.

Natchnieni coachowie i tania psychologia lubią takie sztuczki.

Dokładnie. Wypowiem swoje potrzeby – kolejne śliskie słowo – i to niby coś zmieni. Nie artykułuję teraz wszystkiego, co przychodzi mi do głowy. Słowo „chcę” ograniczam, jak mogę. Wierzę, że myśl materializująca się w mowie przechodzi do działania i uruchamia lawinę zdarzeń – pytanie jakich.

Co zatem robisz, by ułatwiać życie sobie i innym?

Działam w zgodzie ze sobą, trzymam się swoich racji i intuicji. Wciąż zdarzają mi się awarie związane z asertywnością, ale uczę się i stawiam czoło trudnym sytuacjom. Na pewno im lepiej komunikuję się ze sobą, tym lepsze mam relacje z innymi. Z perspektywy czasu widzę, że wszystkie sytuacje, w których uległam presji i zrobiłam coś wbrew sobie, odbiły się negatywnie na otoczeniu. Gdy pojawiają się schody, sztuką jest znaleźć najbardziej sensowne rozwiązanie i wyciągnąć wnioski, to cenna umiejętność. Jako osoba z natury nieśmiała, mam nad czym pracować. W szkole nie wyrywałam się pierwsza do tablicy, znałam odpowiedź, ale podniesienie ręki w górę było dla mnie nie do przeskoczenia.

Wiecej w Sensie 04/2015. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI