Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

17 grudnia 2015 in sens by Joanna Godecka

Role, jakie odgrywamy w związkach

Większości z nas zależy na prawdziwej miłości i partnerskim związku. Dlaczego zatem tak często sami uniemożliwiamy sobie bliskość, zamieniając ją na permanentną, choć nie zawsze świadomie prowadzoną grę?
fot. Getty Images/ Gallo Images

fot. Getty Images/ Gallo Images

Nawet nasze kłótnie stały się schematyczne – mówi Beata, 36-letnia menedżerka. – Jesteśmy na co dzień zabiegani, zapracowani, spłacamy kredyt w nieszczęsnych frankach, więc nasze życie często przypomina dziwną pogoń za czasem. Co i rusz okazuje się, że o czymś się zapomniało, czegoś nie zrobiło. Paweł ma wtedy swoją stałą śpiewkę: „Wszystko na mojej głowie”. Im głośniej on wrzeszczy, tym więcej frustracji zbiera się we mnie. Z tej bezsilności zaczynam płakać, wtedy Paweł zwykle mięknie i mówi wspaniałomyślnie: „Dobrze, załatwię to. Wygląda na to, że jestem jedynym dorosłym w tym domu” – jego ton jednak jest już bardziej pojednawczy. Zrobił się z tego już stały scenariusz – jego pretensje, mój płacz i wreszcie pojednanie. Kiedy przyglądam się bliżej naszemu związkowi, widzę, że często tacy jesteśmy. Paweł w wielu momentach manifestuje swoją zaradność, bierze się do czegoś z komentarzem: „Kto jeśli nie ja”. Mnie jest bliżej do obrażania się, użalania – widzę w tych chwilach moją mamę. Czy jestem taka, czy może się takiego zachowania nauczyłam…?

Wiecej w Sensie 01/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI