Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

17 grudnia 2015 in sens by Tomasz Błasiak

Prof. Janusz Błasiak: o wpływie genów na nasze zdrowie

Czy wkrótce znikną choroby dwudziestego wieku? Ile czasu jeszcze trzeba nauce, by pokonać czas? O znaczeniu genetyki dla rozwoju medycyny z prof. Dr. Hab. Januszem Błasiakiem rozmawia syn – Tomasz Błasiak.
fot. Corbis/ Profimedia

fot. Corbis/ Profimedia

Na czym polega mariaż genetyki i medycyny?

Najbardziej spektakularnymi ilustracjami związku genetyki z medycyną są terapia komórkowa i terapia genowa, w tym terapia z użyciem komórek macierzystych.

Choroby genetyczne powszechnie uważane są za nieuleczalne, ale aby je zdiagnozować, potrzeba ukierunkowanych badań. Ukierunkowanych, bo badania całego genomu są wciąż jeszcze zbyt drogie, tzn. same może nie szokują ceną, ale ich interpretacja wymaga doświadczenia, wiedzy i potężnych narzędzi informatycznych. W rutynowych badaniach i prognozowaniu wyników leczenia bardzo często korzysta się z informacji o jednym genie lub kilku genach.

Wciąż krążą prawdy i mity o dziedziczeniu chorób. Czy obciążenia genetyczne powinny skłaniać ludzi do pewnych działań?

Oczywiście, jednakże należy dokonać oddzielenia mitów od prawdy, co nie zawsze jest łatwe. W przypadku chorób genetycznych związanych z mutacją w jednym genie kwestia jest, przynajmniej koncepcyjnie, prosta. W przypadku chorób wielogenowych sytuacja jest bardziej złożona, co szczególnie widać na przykładzie nowotworów złośliwych. Chociażby rak piersi – ma charakter rodzinny w około 10 proc. przypadków, z czego połowa, a więc około 5 proc., jest związana z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Zatem mitem jest, że „jak siostra umarła na raka piersi, to mnie czeka to samo”, natomiast prawdą jest, że można w takiej sytuacji wykonać badanie obydwu genów. W przypadku wykrycia mutacji nie oznacza to nieuchronności raka (kolejny mit), lecz może być bodźcem do zmiany stylu życia, gdyż transformacja nowotworowa to nie tylko geny, ale i szeroko rozumiane środowisko. Niekiedy, szczególnie w USA, kobiety po stwierdzeniu mutacji w BRCA1/2 poddają się prewencyjnej mastektomii (amputacji piersi) – trudno mi ocenić, czy to najlepsze rozwiązanie – to bardzo złożone zagadnienie, do którego trzeba podejść z uwzględnieniem wielu okoliczności.

Wiecej w Sensie 01/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI