Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

12 lutego 2015 in zwierciadło by Michał Wójcik

Cyngielki w akcji: Polskie terrorystki sprzed stu lat

Słysząc „terrorystki”, mamy przed oczami obwieszone ładunkami wybuchowymi islamskie szahidki. Tym razem chodzi o Polki, Dziewczyny z dobrych domów. Ponad 110 lat temu kilkadziesiąt z nich utworzyło komando skupione wokół charyzmatycznego „Ziuka” – Józefa Piłsudskiego.

Ilustr. Marcin Podolec

„Niezwykła była rozprawa z patrolem na rogu Gęsiej i Dzikiej. Do policjanta znajdującego się w towarzystwie dwóch żołnierzy, zbliżyła się z uśmiechem na ustach młoda piękna panna. Gdy znalazła się w odległości jakich dwóch kroków od patrolu, bojowczyni dała pięć strzałów i po chwili policjant i żołnierze leżeli wyciągnięci na bruku. Żaden z nich nie żył. Nadbiegający żołnierz z patrolu lotnego strzelał do dziewczyny, ta jednak pełzała prawie na czworakach i szybko znikła na Kupieckiej. Pościg za nią nie dał żadnego rezultatu […]”.

Oto obrazek z Warszawy 1906 roku. Nigdy nie udało się zidentyfikować akurat tej terrorystki, ale jest i wiele takich, które znamy z imienia i nazwiska.

POMARAŃCZOWE GRANATY

Dziwne, że odzyskany niedawno przez Muzeum Narodowe w Warszawie obraz „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego zrabowali po powstaniu warszawskim Niemcy, a nie wywieźli przed pierwszą wojną światową Rosjanie. Bo to właśnie „Pomarańczarka”, a w zasadzie „Żydówka z pomarańczami” chyba najbardziej nadaje się na symbol wojujących z rosyjskim zaborcą kobiet.

Więcej w Zwierciadle 03/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI