Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 kwietnia 2015 in zwierciadło by Marta Nowakowska

Fotoreportaż: Gra o przyszłość

Żeby grać w drużynie i startować w turnieju, nie wolno palić, brać narkotyków i prostytuować się. Chodzi mniej o sport, a bardziej o wychowanie. Oraz o szansę na ucieczkę ze slumsu.

fot. Marta Nowakowska

Gryzący czarny dym unosi się z hałd palonych śmieci. Ślizgamy się na rybich głowach, przeciskając się w błocie i ściekach pomiędzy straganami w Kiberze, dzielnicy Nairobi, największym slumsie Afryki Wschodniej.

Jest to najszybsza droga, by dotrzeć z jednego boiska piłkarskiego na drugie. W oddali słyszę okrzyki radości. Zza ściany dymu wychodzą nastoletnie dziewczyny w strojach piłkarskich, wycierając oczy koszulkami. Przegrany mecz dla nich oznacza przegraną szansę na lepsze życie – a wiedzą, że nie mają takich szans zbyt wiele.

Jedną z piłkarskich gwiazd Kibery jest Dorcas Kisugu Vihenda. Ma 17 lat i od urodzenia mieszka w slumsie. Za rok będzie zdawać maturę.

–Zaczęłam grać w piłkę nożną po śmierci rodziców. To jedyny sposób, aby wyrwać się ze slumsów, zacząć normalnie, godnie żyć – mówi mi Dorcas. – Życie w Kiberze dla młodej dziewczyny to narkotyki, gwałt i samotne wychowywanie dzieci. Ja tego nie chcę. Dlatego gram i chcę być najlepsza. Jak będę wystarczająco dobra, to mam szansę na stypendium sportowe. Jak dalej będę dobrze grać, to mnie wezmą do znanej drużyny.

Więcej w Zwierciadle 05/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI