Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15 września 2016 in zwierciadło by Robert-Rient

Historia: Sąsiedzi z Wołynia

Czy o rzezi na Wołyniu z 1943 roku można opowiadać z perspektywy dobra? Reporter Witold Szabłowski uważa, że tak. W swojej książce skupia się nie na tych, którzy zabijali, ale na tych, którzy ratowali innych. Jeszcze nikt nie pisał w ten sposób o tamtych wydarzeniach.
materiały do książki "Sprawiedliwi zdrajcy"

materiały do książki „Sprawiedliwi zdrajcy”

„Od dziecka widziałam, że coś jest ze mną nie tak” – tym zdaniem zaczyna się twoja najnowsza książka. Jak dotarłeś do pani Hani?

Gdy wymordowano mieszkańców wioski Gaj, Ukraińcy znaleźli małą dziewczynkę. W jednym ręku trzymała kubek, w drugim chusteczkę ze swoimi inicjałami. Banderowcy kazali mordować nawet dzieci, ale mimo to mieszkańcy wioski postanowili ją ocalić. Jej pierwsze wspomnienie z dzieciństwa jest takie, że leży pod łóżkiem, a po mieszkaniu chodzą mężczyźni z bronią. Hania ma trzy lata i rozumie, że jeśli ją znajdą, to umrze. Leżała przykryta kapą i wiedziała, że musi być cicho, nie może płakać. Co ważne, przez całe życie czuła się niezwykle kochana przez swoich ukraińskich rodziców i od nich nigdy się nie dowiedziała, że została ocalona. Nikt jej o tym nie chciał opowiedzieć, chociaż prawie cała wioska wiedziała – dlatego gdy zbierałem materiał, dotarłem do niej bardzo szybko, z polecenia.

Kiedy po raz pierwszy pojechałeś na Wołyń?

Często jeżdżę do Lwowa, mam tam przyjaciół. Trzy lata temu pojechałem inną trasą, przez Wołyń właśnie. Zrozumiałem wtedy, że Wołyń jest dla mnie hasłem, które wrzuciłem do worka z tym wszystkim, co mnie nie interesuje. Mam alergię, gdy słyszę, że znowu ktoś gdzieś tam nam, Polakom, robił krzywdę. Wiedziałem tyle, że nas mordowali, że politycy mówią o tym co jakiś czas, że martyrologia. Nigdy nawet nie poczytałem o tym, co tak naprawdę się tam wydarzyło. I gdy jechałem przez Wołyń, to bardzo mi się spodobała natura, sporo czarno-granatowych jezior, piękne lasy, ciekawa architektura. To rozbudziło moją ciekawość, wróciłem do domu i zacząłem szukać.

Więcej w Zwierciadle 10/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI