Jak wychowuje Agnieszka Duczmal

fot. Wojtek Olszanka

Starałam się organizować nasze życie rodzinne, ale nie wszystko dało się poukładać. W danym momencie musiałam wybierać, co jest priorytetem, i na tym się skupiać. Tak sobie myślę, że pracująca matka musi umieć lawirować między jedną ważnością a drugą, która w danym momencie dobija się do głosu – mówi Agnieszka Duczmal, mama Jakuba (42 lata, informatyka), Karoliny (39 lat, wiolonczelistki) i Anny (lat 35, dyrygentki).

Agnieszka Duczmal: najsłynniejsza polska dyrygentka, założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” w Poznaniu. Fot. Wojtek Olszanka.
Agnieszka Duczmal: najsłynniejsza polska dyrygentka, założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” w Poznaniu. Fot. Wojtek Olszanka.

reklama

Dzieciństwo moich dzieci było niezbyt typowe, bo toczyło się w rytm orkiestry, w której pracowali ich rodzice: ojciec, który grał na kontrabasie, i matka dyrygentka. Od małego chodziły z nami na koncerty, słuchały muzyki i rozmów na ten temat. Kiedy były małe i usłyszały „Eine kleine Nachtmusic”, to mówiły: „O, to jest muzyka naszych rodziców”. Wszyscy do dzisiaj są związani z muzyką. Jakub co prawda jest informatykiem i grafikiem, ale projektuje materiały reklamowe dotyczące głównie muzyki. Karolina, obecnie pierwsza wiolonczelistka Filharmonii Narodowej, skończyła studia w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Zary Nelsovej, słynnej nieżyjącej już wiolonczelistki, o której mówiono, że jest papieżycą wiolonczeli. Anna jest absolwentką studiów dyrygenckich w Hanowerze u bardzo znanego japońskiego dyrygenta Eiji Oue, potem była asystentem dyrygenta w Orkiestrze Symfonicznej NDR w Hanowerze, a następnie asystentką dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Teraz pracujemy razem, jest drugim dyrygentem w mojej Orkiestrze.

Więcej w Zwierciadle 04/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej

 

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »