Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

13 kwietnia 2016 in zwierciadło by Aneta Wawrzyńczak

Reportaż: Kto wymyślił moją twarz?

Co można kupić za zarobione w teatrze sto złotych? Płytę dvd z filmem „Disco polo”. Albo pachnidła, smarowidła i wieżę, z której można pozdrawiać fanów. Albo główną rolę w musicalu „Mamma mia!”. Albo miłość. Aktorzy teatru 21 mają swoje potrzeby, lęki, marzenia. Jak każdy. Ale nie jak każdy mają zespół Downa.
fot. Krzysztof Siemiątkowski

fot. Krzysztof Siemiątkowski

Teatr 21 wykluł się w 2005 roku z prowadzonych przez Justynę Sobczyk warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę”. „Aktorzy” z zespołem Downa i autyzmem najpierw wystawiali nietypowe jasełka, później zaczęli realizować autorskie spektakle, na przykład „…i my wszyscy. Odcinek 0”, gdzie po kolei przebierają się za Maćka z „Klanu” w nadziei, że i oni staną się profesjonalistami. Udało się, w końcu zniknął cudzysłów, stali się aktorami, zaczęli w teatrze zarabiać.

W spektaklach rozkładają się przed widzami na pierwiastki. Na przykład w „Portrecie”, gdzie analizują swoje twarze. „Głowa raczej proporcjonalna, choć tył nieco bardziej płaski, a szyja krótka. Nos malutki, uszy też, z zawiniętymi końcówkami. Oczy nieco skośne, podniebienie płytkie, język większy”. W imieniu wszystkich Daniel pyta: – Czy jestem ładny? Czy jestem brzydki? Kto wymyślił moją twarz?

A w innym spektaklu – „Upadki” – ustami Oli psioczą na brytyjskiego doktora, który „dawno temu z dalekiej Mongolii sprowadził na nich zespół Downa” (to artystyczna wariacja na temat używanego kiedyś określenia mongolizm na trisomię 21). – Od tej pory mamy problemy – mówi Ola.

Więcej w Zwierciadle 05/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI