Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Smaki z opuszczonych światów

Ferment. W tej kuchni gotują wspólnie panie z krajów, o których słyszymy w kontekście wojen i katastrof. Dają nam najlepsze potrawy ze swojego szczęśliwego dzieciństwa. A uczta staje się spotkaniem.
Catering uchodzcy

Catering uchodzcy

– Nie przestrasz się – ostrzega Majda. I dobrze robi. Gdyby nie ostrzeżenie, można naprawdę się przestraszyć.

Majda właśnie położyła dwa bakłażany na kuchence gazowej, na palnikach, na żywym ogniu. Będą się tak palić, tocząc sok na płytę kuchenki, aż skórka całkiem się zwęgli. W garze obok cebula dusi się ze szczypiorem, a Majda spokojnie obiera czosnek.

W tym czasie Rosa zastanawia się, jak przyrządzić platany. – Może pokroimy w plastry i usmażymy je na oleju – mówi do Kingi, która jeszcze biegnie do sklepu po ostatnie produkty. Zabrakło jaj i kefiru…

– Jeśli dostaniesz kaszę bulgur, zrobię sałatkę z pietruszki – proponuje Majda. I Kinga wybiega. – Ja zajmuję się tylko logistyką – rzuca jeszcze. – Coś przewieźć, coś dokupić, zadbać o sprzęty kuchenne, dźwigać gotowe jedzenie na miejsce to moje zadania – mówi.

Brzmi skromnie, ale to Kinga Rudnicka wraz z Dagną Jakubowską założyły Ferment – kuchnię uchodźczyń. To coś więcej niż firma cateringowa: to projekt społeczny. Zaprosiły do gotowania panie, które musiały uciekać do Polski z różnych stron świata. Przybyły z miejsc, które znamy z relacji mediów: Syrii, Ukrainy, Czeczenii, Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga, Afganistanu… Warszawa dała im bezpieczne schronienie. Teraz dzięki Fermentowi one mogą dać coś Warszawie. I dają. To, co mają najpyszniejszego. A to tak, jakby dawały kawałek swojej kultury, swojego kraju.

Więcej w Zwierciadle 09/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI