Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

15 października 2015 in zwierciadło by Hanna Halek

Spotkania: Ifi Ude

„Po co na siłę szukać nowego, skoro stare jest dobre?” – mówi i ma na myśli całą swoją filozofię życia. Lubi więc gotować jak jej babcia z Nigerii, być blisko natury, używać słów zapomnianych i sięgać do kolektywnej podświadomości, w której wszyscy jesteśmy tacy sami.
fot. Zosia Zija i Jacek Pióro

fot. Zosia Zija i Jacek Pióro

Czy to ważne, gdzie człowiek się urodzi?

Myślę, że miejsce narodzin pulsuje w środku, nawet jeśli większość życia spędziło się tak jak ja gdzie indziej. Nigeria we mnie to na pewno chęć posiadania rodziny, potrzeba bliskości ziemi, chodzenia na bosaka. Bardzo też chciałabym kiedyś, jak moja babcia Ijeoma, mieć w domu półotwartą kuchnię, a zamiast gazu żywy ogień, na którym będę gotować. Moja Afryka to także miłość do małych, codziennych rzeczy.

Kiedy po raz ostatni odwiedziłaś Nigerię?

Byłam tam dwa razy. Pierwszy – gdy skończyłam 18 lat. Pojechałyśmy tam z siostrą. I drugi raz pięć lat później. I wiesz co? Często czułam się jak turystka. Ponarzekałam, że gorąco, zachorowałam na malarię, a gdy poszłam na targ, wołali na mnie „Oniocia [czyli biała w języku ibo], wyjdź za mojego bogatego syna” [śmiech]. Dopiero kiedy zamknęliśmy się w ogrodzie taty, który mieszka wraz ze swoją nową rodziną, wczułam się w tę ich naturalność i swobodę codzienności, w której się tak po prostu zwyczajnie żyje. Obierałam yam, potem tłukłam go razem z macochą i jej pomocą domową, następnie podglądałam, jak się go przyrządza. Same dobre historie!

Więcej w Zwierciadle 11/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznejIfi Ude ma na sobie ubrania projektantki Joanny Hawrot.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI