Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

12 listopada 2015 in zwierciadło by Anna Serdiukow

Spotkania: Julia Kijowska

Nie boi się trudnych pytań o samą siebie i naturę uprawianego zawodu. Mówi hardo, patrząc w oczy. Nie czuć w niej ściemy czy kurtuazji. Julia Kijowska rozmawia bez dubli.
fot. Marlena Bielińska/Move

fot. Marlena Bielińska/Move

„Czerwony pająk” – debiut fabularny cenionego dokumentalisty i operatora Marcina Koszałki – wymyka się definicjom, łatkom, szufladkom. To thriller opowiadany niemal jak kino dokumentalne.

Marcin Koszałka dokonał niezwykłego transferu z kina dokumentalnego do kina fabularnego. „Czerwony pająk”, tak jak mówisz, wymyka się schematom kina gatunkowego, a jednocześnie czerpie z niego to, co najlepsze. Nie zgadzam się, że to film opowiadany w niemal dokumentalny sposób. Marcin zachował uczciwość dokumentalisty w trzymaniu się faktów, a przy tym udało mu się obronić przed pokusą tzw. małego realizmu na ekranie. Nie ma w nim nic z podglądacza. Stworzył świat, który jest wiarygodny, a przy tym jest kreacją. To bardzo intelektualny film przy całej swojej gatunkowości.

(…)

Danka, grana przez ciebie postać, jest dziennikarką. Chce zrealizować materiał o Karolu Kremerze, który odnosi sukcesy w sporcie. Ale głównego bohatera bardziej niż medale i sława interesuje grasujący po Krakowie morderca.

Lubię tę Dankę. To dość wyemancypowana jak na tamte czasy dziewczyna. Nie wiemy o niej wiele. Jej przeszłość to tajemnica. Pasemko siwych włosów sugeruje, że może przeżyła jakąś traumę. Taki miałam pomysł. Z reżyserem staraliśmy się, żeby widz mimo tych niedopowiedzeń wciągnął się i też polubił tę postać, a nawet za nią zatęsknił. Wszystkie postaci, nawet te na drugim czy trzecim planie, są charakterne. To podobało mi się już, kiedy czytałam scenariusz. Ale „Czerwony pająk” prócz tego, że trzyma w napięciu jak rasowy thriller, jest poważną rozprawą. Nie tyle jednak na temat genezy zła i tego, co dzieje się z człowiekiem, kiedy tego zła dosięgnie. Ten film w moim przekonaniu opowiada o kondycji człowieka w ogóle, o tym, jak każdy z nas organizuje sobie życie, świat wokół siebie i jak wydziela w nim miejsce na dobro i zło. Zło jest. Zło fascynuje. W krajobrazie każdego człowieka musi się znaleźć. Pytanie – co wyznacza nam tę granicę? Jak daleko ta granica jest? Jak daleko, by do niej sięgnąć?

Więcej w Zwierciadle 12/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI