Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

14 stycznia 2016 in zwierciadło by Alina Gutek

Temat miesiąca: Władza

Przedmiot pożądania jednostek i całych zbiorowości. Potężna siła, której trudno się oprzeć. Ponoć najlepszy afrodyzjak. W dodatku wszechobecna: działa w społeczeństwie, pracy, szkole, bliskich relacjach. Nęci, kusi, mami. Dlaczego wydaje się nam tak atrakcyjna i pociągająca, a gdy już jej ulegamy – zmienia nas nie do poznania? Co tak naprawdę nam daje? A może także coś odbiera, tylko tego nie widzimy?
Ilustr. Andrzej Dudziński

Ilustr. Andrzej Dudziński

(…) Wiele badań pokazuje, że władza daje napęd i energię do działania, podnosi poziom optymizmu, poprawia samopoczucie, samoocenę i kreatywność. To między innymi dlatego rządzącym udaje się zacząć i skończyć dużo więcej projektów niż tym pozbawionym władzy. Aktywizowanie podwładności uruchamia bowiem w mózgu procesy hamowania, co powoduje, że ludzie podejmują działania z opóźnieniem.

Natomiast u rządzących włącza się apetytywny (popędowy) system dążenia związany z ośrodkiem nagród. W osiąganiu celów bardzo pomaga im także to, że potrafią stawiać granice. W jednym z eksperymentów przeprowadzonych przez amerykańskiego psychologa Adama Galinsky’ego i jego współpracowników wywołano u badanych – za pomocą wspomnień o sprawowaniu bądź podleganiu władzy – poczucie władczości i podwładności. A potem włączono wentylatory. Ustawiono je tak blisko, żeby wiały prosto w oczy, czyli przeszkadzały. Okazało się, że 70 procent osób z grupy władczej jakoś na to zareagowało: przestawiło wentylatory albo poprosiło o ich wyłączenie, natomiast z grupy podporządkowanej zrobiło to tylko 30 procent.

Więcej w Zwierciadle 02/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI