Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 stycznia 2016 in zwierciadło by Renata Bożek

Walka o medyczną marihuanę

W konspiracji działają lekarze i pacjenci, gwiazdy ekranu i rolnicy, księża i ateiści. Nielegalny wyciąg z konopi przemycają z zagranicy lub kupują na czarnym rynku. Ryzykują areszt, wyrok, więzienie. W imię czego? – prawa do leczenia i godnego życia – twierdzą jedni. – leku, który zrewolucjonizuje medycynę podobnie jak penicylina – dodają drudzy. – mody i złudnych nadziei – mówią inni. Co dobrze wiedzieć o konopiach?
fot.123rf

fot.123rf

Na pewno to, że imię „marihuana” dostały nieprzypadkowo w latach 30. XIX wieku. Wymyślił je Harry Anslinger, szef utworzonego w 1931 roku amerykańskiego Federalnego Biura ds. Narkotyków, żeby egzotycznie brzmiącą nazwą straszyć młodzież i rodziców. Bo inaczej nikt rozsądny nie uwierzyłby, że powszechnie wówczas hodowane rośliny oraz krople przepisywane przez lekarzy m.in. na reumatyzm, bóle żołądka i kolki u dzieci są „zabójczym narkotykiem”, który „zamienia chłopców w bestie w 30 dni”. Walka z marihuaną zapewniła Anslingerowi i jego kolegom ciepłe posady na długie lata, mafii – krociowe zyski ze sprzedaży nielegalnej „trawy”, a producentom sztucznego włókna wyeliminowanie roślinnego taniego rywala, jakim były konopie.

Wobec interesów oligarchów, gangsterów, policjantów i polityków naciskających na prohibicję protest Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, że delegalizacja pozbawia społeczeństwo jednego z najbardziej obiecujących lekarstw, nie został wzięty pod uwagę. W 1937 r. zdelegalizowano marihuanę, a w ciągu następnych dwóch lat około 3 tys. amerykańskich lekarzy zostało ukaranych za stosowanie leków na bazie tych roślin.

Ilu polskich lekarzy leczyło i leczy konopiami w ukryciu, ilu pacjentów przyjmuje leki konopne, nie wiemy. Wiemy natomiast, że w 2014 r. Dorota Gudaniec, prezeska fundacji Krok po Kroku i mama pięcioletniego Maxa chorego na lekooporną postać padaczki, błagała lekarzy o zastosowanie terapii medyczną marihuaną – skutecznej tam, gdzie inne leki nie pomagały. Odmawiali. Słyszała: „Proszę zrozumieć, my też mamy rodziny”. Taki strach.

Więcej w Zwierciadle 02/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI