1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

5 kobiet, które zmieniły modę ostatniego stulecia

123rf.com
123rf.com

Na przestrzeni ostatniego stulecia moda biznesowa przeszła ogromne przeobrażenia. Na te zmiany wpływ miały kobiety, które określa się  ikonami stylu. Buntowniczka wyznaczająca modę na chłopczycę, projektantka dająca kobietom swobodę, autorytet w modzie biznesowej, aktorka znana z małej czarnej i prekursorka power dressingu ... poznaj ich historię i zobacz, co sprawiło, że ich stylem inspirowały i nadal inspirują się kobiety na całym świecie.

Louise Brooks – chłopczyca z buntowniczą fryzurą

Louise Brooks była najpopularniejszą aktorką kina niemego lat 20., ale nie tylko tym przyciągnęła do siebie rzeszę fanów. Jej styl idealnie wpisał się w potrzeby kobiet początku XX wieku – buntowniczek, chłopczyc i młodych kobiet wchodzących w dorosłe życie oraz pragnących zerwać z dotychczasowym kanonem piękna. Louise jako jedna z pierwszych znanych osób postanowiła ściąć włosy na krótko, uprościć swoją garderobę tak, aby swoim wyglądem przypominać chłopca. Kobiety pokochały ją za to i chciały naśladować styl legendarnej aktorki. To doprowadziło do rozpowszechnienia się stylu chłopczycy, który również płynnie zaczął pojawiać się w modzie biznesowej.

Coco Chanel – kobieta, która zrewolucjonizowała modę

Chanel to nazwisko, którego nie można pominąć, mówiąc o kobiecej modzie. Projektantka tworzyła stroje proste i inspirowane modą męską. Jednak jej głównym celem było stworzenie ubrań, które zapewnią kobietom wygodę. Coco Chanel swoimi projektami sprzeciwiała się panującym trendom. W latach 50., kiedy w modzie dominowała sylwetka Diora (obszerne dekolty, duże spódnice i mocno wymodelowana talia), Coco zaproponowała prostą garsonkę (spódnica portfelowa i pudełkowy żakiet). Wtedy też stworzyła kultowy tweedowy żakiet, będący obowiązkowym elementem biurowej garderoby nie tylko w latach 50., lecz także dzisiaj.

Jacqueline Kennedy – autorytet i ikona stylu lat 60.

Jackie Kennedy w swoich prostych garsonkach w niecodziennych na lata 60. kolorach (czerwony, żółty, różowy) kreowała modę na elegancki styl. Mimo tragedii i trudności, jakie spotkały ją w życiu, zawsze wyglądała dobrze i starała się zachowywać klasę. Jej niepowtarzalny uniform – ołówkowa spódnica, prosty żakiet, białe rękawiczki i toczek na głowie – stał się jej znakiem rozpoznawczym. Co więcej, jej strój na stałe zapisał się w historii mody, a kobiety na całym świecie inspirują się nim do dziś. Jackie również świadomie kreowała swój wizerunek. Zwracała uwagę na jakość materiałów, kierowała się ideą „im mniej, tym lepiej”, dbała o to, by noszone przez nią stroje szyli amerykańscy projektanci (choć podobno zdradzała ich z Chanel i jej tweedowymi żakietami).

Audrey Hepburn – kobieta, która spopularyzowała małą czarną

Hepburn znana jest nie tylko ze swojego talentu aktorskiego, ale również z legendarnej czarnej sukienki – obecnie obowiązkowego elementu garderoby prawie każdej kobiety. Audrey nie wpisywała się w ówczesne kanony piękna. Miała drobną figurę, długie nogi, nietypową urodę, ale swoim stylem i podejściem do mody zafascynowała wszystkich. W latach 60. aktorka była prekursorką prostoty i geometryczności. Nosiła ubrania podkreślające smukłą sylwetkę w neutralnych barwach. Bardziej niż na kolorach skupiała się na fakturze materiału. Jej rola w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”, w którym wystąpiła w czarnej, długiej sukience na stałe zapisała się w historii mody.

Margaret Thatcher – prekursorka power dressingu

Margaret Thatcher, pierwsza kobieta, która została premierem Wielkiej Brytanii, miała przed sobą wielkie wyzwanie. Musiała swoim wizerunkiem i zachowaniem udowodnić, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Udało jej się zrobić to m.in. za pomocą stroju. Thatcher była prekursorką power dressingu, czyli sposobu ubierania się, który podkreślał kobiecą siłę i charyzmę. Jej uniform był dokładnie zaplanowany – niebieska garsonka z żakietem o mocno zarysowanych ramionach, jedwabna bluzka, czarna pudełkowa torebka, czarne czółenka i znak rozpoznawczy – broszka. Co ciekawe, Margaret Thatcher nigdy nie nosiła spodni, nawet w trakcie urlopu.

Źródło: 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze