Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
26 września 2011 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Alergia skórna czy nadwrażliwość?

Alergie skórne, to coraz większy problem wśród społeczeństwa. Mimo, że problem narasta, nadal zbyt mało wiemy na ich temat i nie rozróżniamy alergii od nadwrażliwości.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czynniki wywołujące alergie

Na alergie skórne narażone są przede wszystkim osoby żyjące w dużych miastach. Spaliny, zanieczyszczenia i smog sprawiają, że skóra narażone jest na liczne alergie.

Najczęstszą formą alergii skórnej jest egzema kontaktowa. Powstaje ona w efekcie alergicznej reakcji  systemu immunologicznego  w wyniku powtarzającego się kontaktu skóry z obcymi substancjami. Kosmetyki zawierają bardzo dużo związków syntetycznych, konserwantów, barwników i środków zapachowych. Wszystkie te składniki należą do podstawowych alergenów czyli związków powodujących alergie. W połączeniu z białkami skóry, tworzą kompleksy źle tolerowane przez organizm. Wówczas to limfocyty zaczynają proces próby eliminacji „wroga” z organizmu. Każdy następny kontakt z czynnikiem wywołującym alergię będzie powodował pojawienie się mediatorów zapalnych, a co za tym idzie obrzęku, zaczerwienienia i podrażnień.

Stan skóry również może przyczynić się do wywołania alergii. Kosmetyk nakładany na zdrową skórę nawet 100 razy może nie wywołać odczynu alergicznego, a położony na podrażnioną skórę spowoduje powstanie alergii skórnej. Wiadomo również, że kobiety i ludzie młodzi maja bardziej podatną skórę niż mężczyźni i ludzie starsi. Nie należy również zapominać o roli miejsca aplikacji. Im cieńsza i wrażliwsza skóra – tym łatwiej o alergie. Do najwrażliwszych miejsc na ciele nalezą powieki, pachy, przedramiona i owłosiona skóra głowy.

Nadwrażliwość czy alergia?

Codziennie używamy około 6-7 rożnych kosmetyków. Każdy z nich ma inny skład, co w efekcie daje kilkadziesiąt rożnych substancji , które mogą podrażnić skórę. Jeśli podrażnienie wystąpi zaraz po aplikacji mamy do czynienia z wrażliwością, jeśli pojawi się po kilku godzinach wówczas możemy mówić o odczynie alergicznym.

Rozróżnianie tych dwóch pojęć jest bardzo ważne, bo nadwrażliwość może być powodowana przez szereg rożnych chorób takich jak: przebyte alergiczne zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik zaskórnikowy czy też okołoustne zapalenie skóry.

Jeżeli zauważymy nawracający problem, warto wykonać naskórkowe próby płatkowe. Dzięki nim można ustalić co tak naprawdę nas uczula.

Objawy alergii na kosmetyk

Zazwyczaj objawy to zaczerwienienie,  wysypka, swędzenie, kłucie i pieczenie. Zmiany skórne powstałe w wyniku odczynu alergicznego zwykle cofają się samoistnie i nie trzeba korzystać z pomocy lekarskiej, chyba, że problem jest bardzo nasilony.

Jeżeli jednak problem jest naprawdę duży, niezbędna jest pomoc lekarska i leczenie za pomocą okładów, preparatów antyhistaminowych czy kortykosteroidów.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI