Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
14 września 2011 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Cała prawda o nanokosmetykach

Rozmiar mini ma wzięcie nie tylko w modzie ale i kosmetyce. Nanoksmetyki, to odpowiedź nauki na problemy z transportem składników aktywnych w głąb skóry.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

 Czym są nanokosmetyki

Nanokosmetyki to kosmetyki zawierające nanonośniki lub nanocząsteczki. Posiadają one mikroskopijne rozmiary, o średnicy nie większej niż 100 nanometrów. Dzięki temu pozwalają na bardzo szybkie i efektywne dostarczenie składników odżywczych do skóry.

Po co nam nanokosmetyki

Aby zrozumieć istotę działania nanoksmetyków, należy dobrze zrozumieć fizjologię naszej skóry. Mimo, iż wydaje się bardzo cienka to w rzeczywistości jest bardzo szczelnym pancerzem.

Warstwy komórek bardzo skutecznie chronią przed utratą wody z wewnątrz i przed intruzami z zewnątrz. Ta szczelna ochrona nie pozwala jednak na transport zbyt dużych cząsteczek w głąb skóry. Przez to wiele substancji działa jedynie powierzchownie, a nie tam, gdzie ich działanie byłoby najskuteczniejsze, czyli w głębokich warstwach skóry.

Dlatego też po pojawieniu się nanotechnologi, liczne laboratoria kosmetyczne intensywnie pracowały nas zastosowaniem jej w kosmetyce. Dzisiaj na rynku kosmetycznym istnieje już wiele produktów zawierających nanonośniki, a liczba ta ciągle rośnie.

Możliwości nanokosmetyków

Jedną z najważniejszych możliwości nanokosmetyków jest dostarczenie do głębokich warstw skóry substancji, które wcześniej działały powierzchownie i nie dawały tak dobrych rezultatów.

Kolejna ich zaleta to fakt, że umożliwiają stopniowe uwalnianie substancji przez co działają one w skórze o wiele dłużej. Poza tym, pozwalają na lepsze odżywienie skóry i skuteczniejsze zapobieganie powstawaniu wolnych rodników. Co prawda nowe technologie są sporo droższe, ale lepiej mieć jeden dobry i rzeczywiście działający krem, niż kilka byle jakich.

Kontrowersje wokół nanoksmetyków

Nanokosmetyki oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet budzą jednak pewne wątpliwości. Związane jest to z mikroskopijnym rozmiarem składników zawartych w tych kosmetykach. Dopóki były duże, bardzo rzadko docierały do krwiobiegu i miały znikomy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Teraz wielu naukowców zastanawia się jak zastosowanie tak mikroskopijnych rozmiarów będzie działać nie tylko na naszą skórę. Należy jednak pamiętać, że z każdym rokiem nauka i postęp idą do przodu a kosmetyki muszą być bezpieczne więc badania nad nimi i standardy im stawiane są bardzo restrykcyjne.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI