Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
28 maja 2012 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Cała prawda o promieniowaniu UV

Promieniowanie UV ma zdecydowany wpływ na kondycje skóry. Dzieli się ono na trzy zakresy, które w różnym stopniu wpływają na kondycję skóry.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Promieniowanie UVC to promieniowanie o długości od 200 do 280 nm. Jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, więc nie występuje w świetle słonecznym docierającym do powierzchni Ziemi.

Wykorzystuje się je w warunkach laboratoryjnych do odkażania i zabijania chorobotwórczych mikroorganizmów czyli grzybów, bakterii czy wirusów.

Promieniowanie UVB posiada długość fali z zakresu 280-320 nm. Stanowi tylko 5 % promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jego największe natężenie występuje od godziny 10 do 15. Jest ono filtrowana zarówno przez chmury jak i szyby okienne czy też samochodowe.

Promieniowanie to wnika głównie tylko do powierzchownych warstw naskórka. Jego działanie uwidacznia się bardzo szybko w postaci rumienia czy poparzenia słonecznego. Efekty promieniowania UVB są widoczne szybciej niż te zależne od UVA –  ze względu na jego wyższą energię promieniowania. Powoduje spadek odporności immunologicznej organizmu, przyczynia się do powstawania nowotworów nie tylko skórnych ale i całego organizmu. Jest również  jedną z przyczyn zaćmy.

Kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UVB zawierają: Octocrylene, Etocrylene, Parsol MCX, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Salicylate, Octyl Salicylate, Ensulizole, Bezoate – 4-Methylbenzilidene Camphor, Benzophenone-8, Eusolex 4360 .

Promieniowanie UVA to promieniowanie z zakresu 320-400 nm. Stanowi 95 % promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jego natężenie jest takie same o każdej porze dnia i niezależnie od pory roku. Nie jest filtrowane przez szyby ani przez chmury. Ma o wiele dłuższy zasięg niż promieniowanie UVB, więc o wiele głębiej penetruje skórę. Nie wywołuje rumienia ani oparzenia skóry, jego działanie uwidacznia się dopiero po kilku latach. Przyczynia się do powstawania nowotworów skórnych. Przyczynia się również do powstawanie reakcji fotouczulajacych. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za procesy fotostarzenia się skóry. Jak widać, ochrona prze promieniowaniem UVA jest bardzo ważna. Dlatego szukając filtrów, zwróćmy uwagę na te chroniące zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Filtry chroniące przed promieniowaniem UVA powinny zawierać:Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, Drometrizole Trisiloxane, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid, Zinc Oxide,Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate .


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI