Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
11 czerwca 2012 in Moda i uroda by redakcja

Cellulit na cel

Cellulit spędza wielu kobietom sen z powiek i powoduje sporo kompleksów. Wraz z nim zawsze pojawia się pytanie, które wraca po wielu nieudanych próbach – czy można się go skutecznie pozbyć? - Wybór odpowiednich metod, połączenie ich w jedną kompleksową terapię i konsekwencja w działaniu sprawią, że problem „pomarańczowej skórki” zniknie – mówi Edyta Engländer

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jak pozbyć się cellulitu i czy to w ogóle możliwe?

Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm:

– Kluczem w tym pytaniu jest słowo „pozbyć” i to, jak do tego pochodzimy. Jeśli potraktujemy cellulit jako chorobę, to całkowite jej wyleczenie nie jest możliwe. Ale to nie znaczy, że na „ pomarańczową skórkę” kobiety są skazane. Kompleksowa terapia jest bowiem w stanie go bardzo wyraźnie zredukować. Do tego stopnia, że nierówności na skórze nie będą widoczne, więc w tym sensie uda się ich pozbyć. A to jest zazwyczaj podstawowy cel walki z cellulitem. Mówimy tu oczywiście o wczesnym stadium choroby, bo gdy skóra jest już pełna nierówności widocznych gołym okiem, to można ją jedynie delikatnie wygładzić.

Co zatem zrobić, by szybko pozbyć się tego problemu?

– To podstawowy błąd w podejściu do zdrowia i kondycji skóry oraz do walki z takimi jej problemami, jak np. cellulit – do działania zabieramy się za późno i oczekujemy szybkich rezultatów. A tak naprawdę najważniejsza jest konsekwencja i stopniowe, zaplanowane działanie. Nie można myśleć o każdej chorobie, jak o bólu głowy, licząc, że weźmiemy jedną tabletkę paracetamolu i po krótkim czasie ból ustąpi.

Czym zatem jest cellulit i czy określenie „pomarańczowa skórka” jest trafne?

– „Pomarańczowa skórka” wzięła się rzecz jasna od podobieństwa faktury owocu i skóry z cellulitem. Samo schorzenie jest związanie z zaburzeniami struktur tkanki łącznej, a nie, jak wiele osób sądzi, z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że z cellulitem walczą też osoby szczupłe. Proces powstawania cellulitu związany jest z faktem, że tkanka podskórna, w swoich komorach, które tworzoną włókna kolagenowe, wypełniona jest tkanką tłuszczową, gromadzącą m.in. wodę. Komora nie przepuszcza jej nadmiaru, przez co na naszej skórze pojawia się efekt materaca, czyli mikro-  i makroguzy, które postrzegamy po prostu jako nierówności na skórze. Cellulit jest również zależny od hormonów i związany z nadmiarem estrogenów. Nie bez znaczenia jest zła dieta i brak aktywności fizycznej.

Od czego zacząć walkę z cellulitem, skoro już wiemy, że błyskawicznie nie można pozbyć się problemu?

– Na początek trzeba wprowadzić zmiany z codziennym trybie życia. Głównie w dwóch zakresach – diety i ćwiczeń. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i nie wymaga żelaznej kondycji i odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Nasz organizm powinien otrzymać antyoksydanty, minerały i błonnik, które znajdziemy w dużej mierze w owocach i warzywach, w tym – o ironio – w pomarańczach. Warto też zastąpić czerwone mięso rybami, a z diety wyeliminować alkohol i słodzone napoje. Należy koniecznie unikać soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Natomiast ćwiczenia fizyczne można zacząć od spacerów i jazdy na rowerze. Basen również sprawdza się walce z cellulitem. Każda forma ruchu angażująca dolne partie ciała jest dobra.

Co jeszcze możemy zrobić na własną rękę walcząc z cellulitem?

– Możemy zafundować sobie masaż. Również własnoręcznie. Masaże doskonale usprawniają przepływ limfy, której zastoje sprzyjają powstawaniu cellulitu. Jeśli ktoś nie potrafi lub nie chce masować się sam, może oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy będą dokładnie wiedzieć, które partie ciała i w jaki sposób masować.

A propos profesjonalistów – na co możemy liczyć, oddając się w ich ręce? Jakie stosuje się obecnie metody, by zwiększyć szansę w walce z cellulitem?

– Cellulit łączy się z zatrzymywaniem wody w organizmie, co z kolei utrudnia cyrkulację limfy w tkankach. Dlatego w ramach walki z „pomarańczową skórą” należy usprawniać przepływ limfy za pomocą m.in. preparatów o właściwościach drenujących. Wybór kuracji antycellulitowych jest dość spory, ale z uwagi na pożądaną skuteczność działania polecałabym raczej produkty sprawdzonych aptecznych marek. Natomiast wracając do pytania o profesjonalistów, to odpowiednią pomoc oferują gabinety medycyny estetycznej. Stosowane metody, wsparte właśnie kosmetykami i odpowiednim trybem życia, dają najlepsze, czasem wręcz spektakularne efekty.

Jakie metody Pani szczególnie poleca?

– Jednym z nowszych odkryć medycyny estetycznej są peptydy biomimetyczne, podawane skórze jako składnik specjalnych preparatów (np. Dermaheal LL) podczas zabiegów mezoterapii. Miejsca objęte „pomarańczową skórką” ostrzykuje się specjalnym koktajlem m.in. z kofeiną i wyciągiem z soi, czy L-karnityną i aktywnymi peptydami. Pobudzają one spalanie tkanki tłuszczowej i rozbijają cellulit. Taki zabieg działa detoksykująco i wygładzająco, napina skórę i sprawia, że staje się bardziej sprężysta, a w konsekwencji wygładzona. Leczenie cellulitu doskonale wspomagają wszystkie zabiegi ujędrniające, a więc popularne Zaffiro, czy Exilis. Ich wybór powinien być oczywiście poprzedzony wizytą u dermatologa, który oceni rozległość i głębokość zmian oraz dobierze odpowiedni zabieg.

No to wracając do początku – jak długo trzeba czekać na efekty?

– Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Efekty leczenia zależą od wybranych metod, stanu wyjściowego i predyspozycji każdego pacjenta. Natomiast konsekwencja to podstawa. Jeśli podejdziemy do terapii kompleksowo i rzetelnie, to efekty na pewno przyjdą.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI