Co nas uczula w kosmetykach?

Co uczula w kosmetykach
123RF.com

Z roku na rok przybywa osób uczulonych na związki zawarte w kosmetykach.
Najbardziej uczulają związki zapachowe, substancje barwiące oraz konserwanty, ale uczulić mogą też substancje naturalne czy też zawarte w podłożach substancji.

reklama

Substancje zapachowe

Wzrost uczuleń na substancje zapachowe związany jest ze stosowaniem mieszanek zapachowych w tworzeniu perfum oraz bardzo hojnym dodawaniem substancji zapachowych do wyrobów kosmetycznych. O wiele chętniej kupujemy perfumowane kremy i balsamy, często nie zdając sobie sprawy, że to właśnie ten kuszący zapach jest odpowiedzialny za paskudną wysypkę. Za większość uczuleń na związki zapachowe odpowiedzialny jest balsam peruwiański oraz koktajl zapachowy A .

W skład koktajlu zapachowego wchodzą:eugenol i izoeugenol,alkohol i aldehyd cynamonowy,geraniol, hydroksycytronellal oraz aldehyd alfa-amylo-cynamonowy.

Barwniki kosmetyczne

Za najbardziej uczulające składniki wśród barwników uważa się przede wszystkim para-fenylo-diaminy, para-tolueno-diaminy, hennę oraz para-tolueno-diaminy z grupy amin aromatycznych. Do związków uczulających należą również wodorotlenek i tlenek chromu, siarczek niklu, tlenek ołowiu,sole wapniowe czerwieni litowej czy eozyna zawarta w kosmetykach kolorowych pochodzących z Azji.