Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa
materiały prasowe
5 listopada 2012 in Moda i uroda by redakcja

Czerwień kontrolowana

Potrafisz nagle zaczerwienić się? Masz nadwrażliwą skórę? Masz mieszaną cerę? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałaś twierdząco, być może masz trądzik różowaty.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Osoby w wieku około 30 roku życia i w górę, które się nadmiernie zaczerwieniają, mają nadwrażliwą skórę, a do tego mieszaną, bądź przetłuszczającą się skórę, mogą mieć tendencje do rozwoju trądziku różowatego. Może to być również już wczesne stadium tego schorzenia.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (łac.rosacea) jest przewlekłą choroba skóry o nie znanej etiologii, obejmującą głównie okolice twarzy (policzki, okolice nosa, broda, rzadziej czoło). Ma postać drobnej czerwonej wysypki (rumień) nasilającej się podczas działania na skórę twarzy niekorzystnych czynników takich jak stres, zmiana temperatury otoczenia, nieodpowiednie kosmetyki, ekspozycja na słońca, nieprawidłowa dieta (przyprawy, alkohol) itp. Najczęściej pojawia się u osób z jasną karnacją. Częściej u kobiet niż u mężczyzn.

– Prawdopodobnie spowodowany jest zaburzoną gospodarką hormonalną w organizmie oraz zmianami naczyniowo-ruchowymi. Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych są podstawowym problemem w tym schorzeniu. Zarówno dlatego, że na twarzy pojawiają się rozszerzone naczynka, że twarz często nadmiernie się zaczerwienia, ale również dlatego, że właśnie zwiększona reaktywność naczyń prowadzi do wszystkich niechcianych objawów u chorych – tłumaczy profesor Paweł Surowiak, z Instytutu DermaMed we Wrocławiu.

Jak i kiedy się zaczyna trądzik różowaty?

Pierwsze stadium choroby rozpoczyna się, rumieniem oraz teleangiektazjami (pajączkowatymi rozszerzonymi naczynkami na twarzy). Twarz ma tendencję do stałego lub napadowego czerwienienia się. Pojawia się w różnym wieku. Czasem przed trzydziestką, z reguły po trzydziestym roku życia.

Największe nasilenie objawów przypada na okres pomenopauzalny. Chorobę charakteryzują okresy zaostrzeń oraz remisji objawów, w który obserwujemy cofanie się dolegliwości skórnych.

– Później jest tylko gorzej. Cera się robi nadwrażliwa. Reaguje źle na mnóstwo czynników. Nie znosi słońca, mrozu, większości kosmetyków. Z pacjentkami żartujemy, że mają „histeryczną skórę”. Pojawia się łojotok w strefie „T”, zmiany trądzikowe w różnym nasileniu, nacieki zapalne – dodaje profesor Paweł Surowiak.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI