Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Fabryka Craft Adid Mauritius, ubranie z bawełny Fairtrade, fot. Manfred Winner
Fabryka Craft Adid Mauritius, ubranie z bawełny Fairtrade, fot. Manfred Winner
27 kwietnia 2012 in Moda i uroda by redakcja

Czy moda może być fair?

Nie dać się nadkonsumpcji. Robiąc zakupy, zastanowić się, czy faktycznie potrzebuję nowych ubrań.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Odzież to, obok żywności, drugi sektor produktów pierwszej potrzeby. Przemysł odzieżowy obsługiwany jest przez długi i skomplikowany łańcuch dostaw, łączący ludzi w różnych krajach na całym świecie. Przeciętnie T-shirt,  by trafić do konsumenta, musi pokonać 19 000 km, czyli odległość równą prawie połowie długości równika.

Na drugim końcu znajduje się produkcja zlecana podwykonawcom, głównie z krajów słabiej rozwiniętych. 60% światowej produkcji ubrań odbywa się w Azji, gdzie zatrudnionych jest ponad 100 milionów pracowników. Ich prawa są ustawicznie łamane.

Zanim więc pójdziesz do sklepu na modowe łowy, zastanów się. Stare ubrania mogą być jeszcze w dobrym stanie i odrobina kreatywności sprawi, że znowu zaczną się nam podobać. Ubrania można także wymieniać podczas swapu. Dobrym pomysłem jest wybieranie ubrań z recyklingu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości odpadów, lub ubrania z materiałów przyjaznych środowisku, takich, jak np. len polski, bawełna ekologiczna, konopie lub bambus, których produkcja łączy się z eliminacją szkodliwych pestycydów lub ograniczeniem zużycia wody.

Można także kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni.

Jeśli zależy ci na tym, by ubierać się etycznie możesz sprawdzić, które marki działają zgodnie z zasadami fair trade. Ich listę znajdziesz  w przewodniku Polskiej Zielonej Sieci Dobre zakupy (http://dobrezakupy.ekonsument.pl).


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI