Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
14 listopada 2011 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Estrogeny a skóra

Estrogeny nazywane są „ hormonami kobiecości”. Bardzo często zwalamy na nie winę za zły nastrój, huśtawki humoru i problemy z cerą. Ich wpływ na funkcjonowanie skóry jest olbrzymi i widać to zwłaszcza wtedy, gdy ich poziom zaczyna spadać.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Estrogeny wpływają na prawidłowe nawilżenie skóry. Poprawiają elastyczność i napięcie skóry. Wpływają na procesy proliferacji komórek skóry, pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny. Korzystnie wpływają również na stan naczyń krwionośnych i odżywienie skóry. Zmiękczają skórę i poprawiają przenikanie składników aktywnych. Chronią przed łysieniem androgenowym.

Spadek poziomu estrogenów a wygląd skóry

Spadek poziomu estrogenów objawia się zwiotczeniem i spadkiem elastyczności skóry. Skóra staje się wiotka i mało jędrna. Widać na niej zmarszczki i bruzdy. Ponadto nasila się przesuszenie skóry i następuje osłabienie pracy gruczołów łojowych. Cera staje się blada, ma nierównomierny koloryt a naczynia krwionośne są coraz słabsze i częściej pękają.

 Nadmiar estrogenów a funkcjonowanie skóry

Estrogeny w odpowiednich dawkach wpływają korzystnie na skórę, jednak ich nadmiar jest dla niej szkodliwy. Skóra częściej ulega zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym, pojawiają się również obrzęki związane z nieprawidłowym drenażem limfatycznym. Nadmiar estrogenów zwiększa ryzykaowystępowania plam i przebarwień skórnych.Wpływają również na rozwój cellulitu.

 Miejscowe stosowanie estrogenów

Miejscowe stosowanie estrogenów, zazwyczaj jest dodatkiem do hormonalnej kuracji zastępczej. Estrogeny wówczas wpływają na poprawę stanu naczyń krwionośnych oraz na nawilżenie i natłuszczenie skóry. Normalizują procesy przeznaskórkowej utraty wody i funkcjonowania gruczołów łojowych. Powodują wzrost ilości kolagenu i elastyny, a co za tym idzie poprawę jędrności i gęstości skóry. Ich stosowanie nie sprawi, że znikną głębokie bruzdy i zmarszczki, ale poprawią się ogólne parametry wyglądu skóry, takie jak jej gładkość, napięcie czy elastyczność.

Wpływ estrogenów na wygląd skóry jest bardzo duży. Wiele kobiet zauważa dopiero to przy nagłym spadku ich poziomu w organizmie towarzyszącym menopauzie. Wiedza na temat ich wpływu i oddziaływania pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy starzenia się skóry.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI