Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Ruth Harriet Louise/Contributor/Hulton Archive/Getty Images/ Flash Press Media  / Aktorka Greta Garbo w długiej sukni i płaszczu obszytym futrem.
Ruth Harriet Louise/Contributor/Hulton Archive/Getty Images/ Flash Press Media / Aktorka Greta Garbo w długiej sukni i płaszczu obszytym futrem.
23 grudnia 2010 in Moda i uroda by Magdalena Bialic

Historia futrem podszyta

W czym chodzili nasi przodkowie 30 czy 15 tysięcy lat p. n. e….? Oczywiście w futrach ze skór reniferów! Metodę szycia ubrań na bazie futra wynaleźli Eskimosi, nazywani również Inuitami.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pierwsza warstwa stroju – na początku były to głównie kurtki – była wywrócona futrem na zewnątrz. Ważne było, aby włosie układało się z góry na dół, dzięki czemu łatwiej spadał z niego śnieg. Druga warstwa – wewnętrzna , była ułożona futrem do ciała.  We wnętrzu kurtki  stykały się ze sobą dwie nagie skóry, pomiędzy którymi powstawała naturalna przestrzeń wypełniona powietrzem. Stroje te były wciągane przez głowę, z długim rękawem, kapturem oraz dłuższym tyłem. W ten sam sposób szyto spodnie, które noszono w komplecie z kurtką. Kaptur, rękawy oraz dolne krawędzie ubioru, dla dodatkowego ciepła oraz ozdoby, były obszywane cienkimi paseczkami z futra lisów czy wilków. Jako dekorację tych futrzanych kurtek naszywano aplikacje wykonane z kolorowych skór farbowanych sadzą, mchem lub korą drzew.  Co ciekawe, metoda szycia futer jest nadal wykorzystywana przez Inuitów do sporządzania tradycyjnych strojów.

Epoką, która futra ukochała nad życie było średniowiecze. W tym okresie futro było oznaką wysokiego urodzenia, a pewne jego gatunki rezerwowano dla warstw najbardziej uprzywilejowanych. Najcenniejsze były futra: z gronostajów, popielic i kun (zarezerwowane dla cesarzy, królów i dworu ); następnie futra z wiewiórek, bobrów, wydr, zajęcy i lisów (przeznaczone na użytek mieszczaństwa  i drobnej szlachty), i na samym końcu futra baranie, kozie, jagnięce czy wilcze (odpowiednie dla pospólstwa). Co ciekawe, w średniowieczu nie noszono samych futer – były one używane do lamowania lub podbijania różnego rodzaju okryć wierzchnich, np. opończy, szub czy aksamitnych peleryn.  Trzeba przyznać, że ówcześni mistrzowie sztuki kuśnierskiej umieli w niezwykle harmonijny sposób dopasować do siebie szlachetną tkaninę.W Europie futra  najbardziej ukochali sobie Polacy, a przede wszystkim szlachta w okresie kultury sarmackiej. Porządny szlachcic, oprócz rumaka i karabeli, musiał mieć delię lub kontusz podbity drogocennym futrem, które nosił nawet latem, bo futro pełniło funkcje reprezentacyjne. W Polsce, gdzie zimy były szczególnie długie i mroźne, chętnie noszono też inne ocieplane okrycia wierzchnie. Międzynarodową karierę zrobiła wilczura, czyli obszerny płaszcz z szerokimi rękawami i kapturem podbity futrem wilczym. Była to jedyna zdobycz Napoleona i jego żołnierzy z wyprawy na Moskwę.  Obok wilczury, w czasach napoleońskich, chętnie noszono też pelisę, czyli specjalne okrycie wierzchnie z rozcięciami na ręce. Taką właśnie pelisę na cennym futrze z soboli, po zawarciu pokoju tylżyckiego z Rosją w 1807 roku otrzymał od cara Napoleon Bonaparte.

W II połowie XIX wieku dzięki francuskiej firmie Révillon futro zaczęto traktować jak „materiał” i szyć z niego „samodzielne” okrycia. Ich największymi wielbicielkami stały się kobiety. Jednak w tym okresie zarezerwowane były one jedynie dla mężatek, panna musiała się zadowolić skromną  futrzaną mufką lub kołnierzem przy płaszczyku. To wtedy też swoją karierę zaczęły robić futra szyte z norek. Wadą tych prawdziwych futer była jednak ich wysoka cena. Dlatego już w 1929 roku zaprezentowano pierwsze sztuczne futerko, które robiono z włosia alpaki, ssaka żyjącego w Ameryce Południowej. Niestety,  nie miało ono zbyt dobrej jakości, przez co od razu było widać, że jest sztuczne. Dopiero w latach 50. XX wieku wymyślono  słynnego „misia”, czyli sztuczne futro robione z polimerów akrylowych, które można było łatwo farbować i uzyskiwać „złudną” fakturę tego prawdziwego. 

I choć  może prawdziwe futra są i piękne, i pewnie bardzo ciepłe, osobiście wolę je oglądać na zwierzakach, które je z gracją noszą niż na ludziach… W końcu, jakby nie patrzeć,  czasy jaskiniowców mamy już za sobą…


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI