Jak działają kosmetyki matujące

123RF.com

Problem nieestetycznego połysku skóry dotyczy zarówno posiadaczek cery tłustej, trądzikowej jak i mieszanej. O ile zdrowa i pełna blasku skóra jest jak najbardziej pożądana to nadmiar sebum już nie. Jak z nim walczyć?
Substancje matujące zapobiec mają świeceniu się skóry, jednak ich działanie jest doraźne, powodowane wchłanianiem nadmiarem sebum a nie wpływem na inhibowanie aktywności gruczołów łojowych.

reklama

Takimi składnikami są glinki, które pochłaniają nadmiar łoju i dzięki temu zapobiegają nieestetycznemu świeceniu się skóry i rozwojowi chorób skórnych o podłożu łojotoku np. trądziku zwyczajnego. Kolejnym składnikiem o działaniu matującym jest krzemionka (to polimer składający się z wielu jednostek dwutlenku krzemu). Znakomicie pochłania nadmiar sebum, polepsza ukrwienie i dotlenienie skóry. Jest obecna zarówno w kremach, jak i kosmetykach do makijażu.

Działanie matujące i adsorbujące nadmiar sebum wykazują również pozostałe składniki używane do produkcji pudrów matujących. Są to przede wszystkim węglan wapnia, o silnych właściwościach adsorpcyjnych, oraz węglan magnezu. Bardzo często stosowany jest również tlenek cynku, który nie tylko matuje ale też działa antyseptycznie i ściągająco. Dość często stosowany jest także dwutlenek tytanu, lecz ze względu słabe właściwości łączenia się z innymi składnikami używa się go w minimalnych ilościach.

Do doraźnego efektu matowienia skóry używane są przede wszystkim pudry kosmetyczne. Pudry mają zbliżony skład chemiczny, różnią się tylko proporcjami składników, takich jak: talk, kaolin, mika, tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza. Dzięki zawartości substancji pochłaniających nadmiar sebum pudry likwidują nieestetyczny połysk i zapobiegają świeceniu się twarzy.