Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak działają kremy recepturowe?

123rf.com
6 czerwca 2016 in Moda i uroda by redakcja
Alergie, detergenty, czynniki zewnętrzne, nieodpowiednia pielęgnacja, dieta, stres wywołują negatywne zmiany na skórze. Coraz więcej osób boryka się z takim problemami. Co działa najskuteczniej? 

W chorobach skóry – jako wspomaganie leczenia albo przy problemach skórnych niemających znamion choroby – dermatolodzy najczęściej przepisują maści do wykonania w aptece. Składy są bardzo proste i zawierają tylko niezbędną bazę, np. eucerynę i witaminy oraz dodatkowo substancję czynną dedykowaną konkretnemu problemowi skórnemu. „Maści apteczne działają skutecznie, jednak takie preparaty przygotowywane w aptekach muszą być później przechowywane w lodówce do maksymalnie 30 dni, trudniej się rozprowadzają i wchłaniają, stosuje się je raczej miejscowo. Alternatywą mogą być więc gotowe kremy recepturowe dostępne w aptekach. Mają takie same składy, wzorowane na najczęściej przepisywanych składnikach maści dermatologicznych, a dodatkowo – higieniczne opakowanie, wydłużoną trwałość i poprawione właściwości aplikacyjne” mówi Hubert Tomczak z firmy Ziołolek

Podstawowym składem kremów dermo recepturowych jest podłoże maściowe: euceryna i witaminy – najczęściej A i E, które stanowią uniwersalną bazę wielu maści aptecznych oraz składniki aktywne, mające łagodzić określone zmiany skórne. Euceryna ma silne właściwości higroskopijne. Chłonąc duże ilości wody, zatrzymuje wilgoć w naskórku, powodując jego zmiękczanie i poprawę elastyczności. Witamina A w kremach regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność i zmniejsza przebarwienia. Z kolei witamina E działa silnie antyoksydacyjne i chroni warstwę rogową naskórka, poprawia ukrwienie zapewniając właściwą przepuszczalność błon komórkowych, zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV, wygładza i nawilża skórę. Obie witaminy często łączy się w kosmetykach, gdyż witamina E wpływa na lepsze działanie witaminy A. Kremy na bazie euceryny i witamin A+E stosuje się do pielęgnacji i ochrony skóry suchej, wrażliwej i często ulegającej podrażnieniom. Do tego podstawowego składu dodawane są dalsze składniki, takie jak: mocznik, cholesterol, tormentiol, kwas borny czy ichtiol jasny, które aktywnie łagodzą zmiany.

Jeśli wiemy z jakim problemem boryka się nasza skóra i nie musimy się konsultować z dermatologiem, możemy zastosować kremy dermo recepturowe dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych. Mają proste składy, konkretne zastosowania i kosztują średnio 10 złotych. Oprócz działania na zmiany skórne doskonale sprawdzają się również m.in. po depilacji, przy suchych i spękanych piętach, po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, zranieniach, uczuleniach i przy innych zmianach skórnych.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI