Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
18 lutego 2014 in Moda i uroda by redakcja

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Palacza łatwo rozpoznać po cerze: żółty kolor, brak blasku. Do tego pożółknięte zęby i łamliwe paznokcie… A może zamiast wydawać majątku na kremu regenerujące należy po prostu rzucić palenie?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dlaczego palenie papierosów jest takie szkodliwe?

Dym papierosowy zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, takich jak smoła, wolne kwasy tłuszczowe, cyjanki, smołę, krezole, nikiel, arsen, nitrozoaminy, akroleina i formaldehyd, a to tylko niektóre ze szkodliwych substancji. Dlatego też palenie papierosów rujnuje zdrowie setkom ludzi. Osłabia układ immunologiczny, atakuje układ nerwowy, podnosi ciśnienie krwi, niszczy narządy wewnętrzne, i przyczynia się do wielu bardzo poważnych schorzeń. Osoby palące papierosy w znacznym stopniu narażone są na wrzody żołądka, chorobę niedokrwienną serca, zawał, chorobę obturacyjną płuc, problemy z płodnością, bardzo wczesne klimakterium. Dym papierosowy bardzo często jest główną przyczyną nowotworów płuc, przełyku, krtani, warg a często również przyczynia się do wystąpienia nowotworu gruczołu piersiowego.

Żadna dieta, leki czy kosmetyki nie są w stanie zniwelować skutków palenia, rezultaty widać dopiero po rzuceniu szkodliwego nałogu.

Palenie papierosów a skóra

Palenie papierosów powoduje przedwczesne starzenie w takim samym stopniu jak promieniowanie UV. Zwężenie się naczyń tętniczych powoduje ograniczony przepływ krwi i mikrocyrkulacji w skórze. Pogorszenie jakości włókien kolagenowych i elastyny oraz nasilona praca elastazy skutkują wcześniejszym wystąpieniem zmarszczek i utratą jędrności skóry. Dym papierosowy zaburza również funkcjonowanie układu immunologicznego skóry i zwiększa ilość wodnych rodników. Powoduje on także spadek ilości estrogenów, a co za tym idzie, suchość skóry, szybszą utratę jędrności i sprężystości a także pogłębienie się zmian starczych. Palenie nasila ponadto zmiany wywołane promieniowaniem UV w skórze.

Nie jest ono też obojętne dla przydatków skórnych. Paznokcie stają się kruche i łamliwe oraz pojawiają się na nich plamki. Włosy natomiast są bardziej przesuszone i bardzo ciężko je zregenerować.

Jak dbać o skórę przy paleniu papierosów?

Żaden kosmetyk nigdy nie spowoduje takiej poprawy kondycji skóry jak rzucenie palenia. Jeśli jednak nie możesz poradzić sobie z nałogiem, bardzo ważne jest wzmożone nawilżenie skóry, by ratować ja przed zmianami związanymi ze spadkiem estrogenów. Dużą uwagę należy tez poświęcić ochronie przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Bezcenny jest również ruch na świeżym powietrzu i częste wietrzenie pomieszczeń w których przebywamy.

Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla skóry, a zmiany powstałe w jego wyniku – trudne do usunięcia. Dlatego tez zamiast wydawać fortunę na kosmetyki odbudowujące o wiele lepiej jest pozbyć się nałogu, nawet jeśli jest to bardzo trudne.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI