Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak zatrzymać wilgoć w skórze?

39177459 - happy woman with a lens showing her ideal skin
27 czerwca 2017 in Moda i uroda by redakcja
Tworzą barierę ochronną i zapobiegają utracie wody. Zwiększają elastyczność skóry, nawilżają, natłuszczają i pomagają w regeneracji naskórka – to tylko niektóre zalety emolientów. Komu przynoszą największe korzyści i dlaczego?

Emolienty są dedykowane szczególnie skórze z niewykształconą barierą ochronną, jak w przypadku niemowląt i dzieci. Powinny je także stosować osoby, których cera wymaga stałego nawilżania. Są istotnym elementem terapii wielu chorób zapalnych skóry przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Stosowane są w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku, zaburzeń rogowacenia, wyprysku przewlekłego i wielu chorób przebiegających ze świądem.  Można znaleźć je w postaci maści, kremów, emulsji do ciała, balsamów, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, olejków do kąpieli, szamponów, a nawet pudrów. W zależności od konsystencji — mają inne funkcje i zastosowanie.

Emolienty mają za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry oraz regenerację naskórka. Preparaty nawilżające z kolei najczęściej zawierają humektanty, mające na celu zwiększanie zawartość wody w warstwie rogowej naskórka. Emolienty składają się zazwyczaj z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, węglowodorów mineralnych, pochodnych mocznika, gliceryny oraz niektórych substancji naturalnych, jak lanolina czy wazelina. Nie zawierają natomiast wielu substancji dodatkowych, stosowanych zazwyczaj w kosmetykach, takich jak środki zapachowe, sztuczne barwniki czy środki konserwujące, które jeśli są konieczne to ogranicza się je do niezbędnego minimum. Ponadto nie mają w składzie środków pieniących, które są zazwyczaj drażniące dla skóry i zmieniają jej odczyn pH, więc się nie pienią.

W upały skóra potrzebuje jeszcze więcej nawilżenia, gdyż narażona jest na nadmierne wysuszenie, podrażnienia, odparzenia i uczulenia (promienie słoneczne, wysoka temperatura, klimatyzacja, a także wzmożona potliwość). Stosowanie emolientów w porze letniej wskazane jest zwłaszcza u dzieci, których skóra jest delikatna, skłonna do podrażnień i odparzeń. W okresie letnim warto szczególnie używać szamponów – emolientów, gdyż w tym czasie głowa bardziej się poci, a pot mocno podrażnia suchy i wrażliwy naskórek.

Zastosowanie emolientów

Głównym zadaniem takich preparatów jest:

  • tworzenie bariery ochronnej na skórze zapobiegającej wchłanianiu szkodliwych substancji z otoczenia,
  • nawilżenie i natłuszczenie skóry,
  • zwiększenie jej elastyczności i sprężystości,
  • regeneracja naskórka,
  • przywracanie chorej skórze naturalnej bariery ochronnej,
  • wchłanianie wilgoci z otoczenia oraz zapobieganie jej utracie z naskórka,
  • działają przeciwzapalnie,
  • łagodzenie świądu i obrzęków.

To nieprawda, że emolienty, natłuszczając, zatykają pory – nie wpływają ani na oddychanie zewnętrzne, ani na oddychanie komórkowe skóry, odbudowują naturalną warstwę hydrolipidową skóry i chronią organizm przed utratą wody.

Ekspert – Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI