Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kimono w kolekcji Weave

redakcja
WEAVE/ kimono z zasobów Muzeum Narodowego w Kyoto
5 grudnia 2016 in Moda i uroda by redakcja
Kimono to strój powszechny wśród kobiet, mężczyzn i dzieci. Powstało w Japonii ponad 1000 lat temu a od ponad półtora wieku stale inspiruje zachodnich projektantów.

weave-6Kimono, choć pozornie przypomina szlafrok, ma bogatą symbolikę ukrytą w kolorystyce tkanin, pieczołowitych wzorów malowanych ręcznie czy tworzonych przy pomocy precyzyjnego farbowania fragment po fragmencie. Tradycję tworzy także dość skomplikowany sposób noszenia kimona na kimonie na kimonie i na kolejnym kimonie.

Pieczołowitość przy tworzeniu, bogactwo znaczeń, egzotyka i piękno zauroczyło świat zachodni najmocniej w drugiej połowie XIX wieku, gdy zakończył się okres izolacji Japonii i produkty z kraju Kwitnącej Wiśni dosłownie zalały Europę. Meble, drzeworyty, bibeloty z laki i właśnie kimona stały się pożądane w każdym szanującym się domu. W modzie fascynacja tym prostym kimonowym krojem i wyjątkowymi tkaninami trwa do dnia dzisiejszego. Znaki szczególne? Prosty, luźny, pudełkowy krój, szerokie rękawy, które zdobią marynarki, płaszcze czy sukienki i bluzy.

weave-modny-detal-2W kolekcji „Labour of Love” marki Weave miłość do Orientu i japońskie odniesienia są bardzo wyraźne. Kimonowe rękawy pojawiają się w zdobionych haftami t-shirtach i bluzkach, małej czarnej w wersji spokojnej i zdobionej aplikacjami. Japonizujące w kroju są także luźna w kroju marynarka czy szlafrokowy płaszcz, wiązany jedynie paskiem. weave-22

Kamizela w głębokim kolorze wina to twórcza wersja zwykłego płaszcza wierzchniego, które Japonki nosiły na kimona, zwanego Haori. Szerokie spodnie, wiązane pasem w talii inspirowane tradycyjnymi spodniami Hakama idealnie wpisują się w aktualną modę na noszenie tzw. culottes.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI