Kremy przeciwzmarszczkowe – wybierz właściwy!

Beautiful woman face with moisturising cream. Skin care background.

Każda z nas jak najdłużej chciałaby zachować młody wygląd. Spędzamy godziny przed lustrem najpierw szukając pierwszych zmarszczek, a potem obserwując te, które już się pojawiły. Jak je zatrzymać, jak zapobiec ich powstawaniu?

reklama

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa to coś, o czym powinnyśmy pomyśleć na długo zanim zobaczymy na swojej twarzy pierwsze oznaki starzenia. Właśnie kiedy nasza cera jest jeszcze młoda i gładka, należy zrobić wszystko, aby jak najdłużej ten stan utrzymać. Jeśli natomiast zauważamy, że procesy degeneracyjne skóry następują zbyt szybko, nie wahajmy się i używajmy kosmetyków dedykowanych dla wyższej grupy wiekowej.

Naucz się analizować składy

Oznaczenia wiekowe to jednak nie to, na co powinnyśmy patrzeć przede wszystkim. W centrum naszej uwagi zawsze musi znajdować się skład produktu – i oczywiście należy umieć odpowiednio go przeanalizować. Nie znaczy to, że nagle trzeba zyskać umiejętności równe kosmetologowi – wystarczy wiedzieć, które półprodukty są dla nas korzystne, a które szkodliwe i że tego, co występuje w składzie na pierwszym miejscu będzie w danym kosmetyku najwięcej.

Czego szukać w kremach przeciwzmarszczkowych?

Jeśli chodzi o kremy przeciwzmarszczkowe, powinnaś rozglądać się za tymi, które zawierają chociażby kwas hialuronowy.To jeden z najlepszych dostępnych składników nawilżających i ujędrniających, a o jego skuteczności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Innym pożądanym w kremach przeciwzmarszczkowych półproduktem jest olej jojoba. Obydwa te składniki zawiera np. Garnier Miracle Sleeping Cream – krem przecwizmarszczkowy na noc.

Nie zapomnij o witaminach

Niezwykle ważne są również witaminy, zwłaszcza witamina C, witamina E i retinol, czyli witamina A. Są one silnymi antyutleniaczami, mają zdolność spłycania zmarszczek, rozjaśniania przebarwień, gruntownej regeneracji skóry. Młodsze kobiety, które mają cerę problematyczną, ale już chcą ochronić się przed przyszłymi zmarszczkami powinny szczególnie zatroszczyć się o ich zawartość – retinol pomaga w walce z trądzikiem, witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a witamina E działa przeciwzapalnie.

Nie szukaj kosmetyku uniwersalnego

Warto zwrócić uwagę również na peptydy i telomery, które także zwalczają wolne rodniki i ujędrniają skórę. Co więcej, krem na dzień powinien koniecznie zawierać filtry UV (na przykład w postaci tlenku cynku), jako że to właśnie promieniowanie słoneczne ma ogromną rolę w procesach starzenia się skóry. Natomiast krem na noc może mieć nieco wyższą koncentrację składników aktywnych i bogatszą konsystencję. Zamiast utrzymać makijaż i sprawić, że nasza skóra będzie dobrze się prezentowała, musi przecież ją odżywić i zapewnić „paliwo” na nadchodzące dni.

Pamiętaj, że krem należy nakładać na bardzo dokładnie oczyszczoną skórę. Produktu przeznaczonego do całej twarzy nie należy aplikować pod oczy, dlatego najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w dedykowany tej okolicy kosmetyk. To ona jest najbardziej podatna na starzenie, jako że nie chroni jej płaszcz lipidowy. Z drugiej strony, z tego samego powodu cechuje ją niezwykła wrażliwość, więc skład kremu pod oczy musi być i bogaty, i łagodny, aby nie wywołać podrażnień czy reakcji alergicznych. Po nałożeniu kremu delikatnie go wklep, nie pomijając szyi i dekoltu.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o pielęgnacji?

Pielęgnację możesz uzupełnić serum, najlepiej witaminowym lub/i opartym na kwasie hialuronowym. Przynajmniej raz w tygodniu powinnaś zatroszczyć się o dokładne złuszczenie naskórka – na przykład przy pomocy peelingu. To sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądała zdecydowanie młodziej, a zawarte w kremach składniki uzyskają do niej lepszy dostęp. Nie zapominaj, że liczy się nie tylko jakość wybranych przez Ciebie kosmetyków, ale też systematyczność ich stosowania.

Co więcej, na procesy starzenia wpływ ma wiele czynników. Aby je opóźnić, powinnaś spać przynajmniej osiem godzin dziennie, uprawiać aktywność fizyczną, unikać używek takich jak papierosy, kawa i alkohol, a także dobrze się odżywiać. Twoja dieta powinna być bogata w kwasy omega-3 oraz najważniejsze witaminy i minerały. Koniecznie pij też przynajmniej 2 litry wody dziennie – w końcu nawilżenie jest potrzebne nie tylko od zewnątrz. Jednocześnie warto nauczyć się, że nie przestajemy być atrakcyjne z pojawieniem się pierwszej zmarszczki i mimo ciągłego dbania o siebie, nauczyć się akceptować procesy dojrzewania. Przecież także ono może być piękne.