Kwestia fototypu

123RF.com

Co roku słyszymy, że filtry UV są konieczne nie tylko latem, ale i przez cały rok. Warto więc zastanowić się nad tym, jak je dobrać do karnacji?
Filtry promieniochronne mają za zadanie ochronę skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. Promieniowanie UV odpowiedzialne jest za wiele nowotworów skórnych, ale i w olbrzymim stopniu nasila procesy starzenia się skóry. Te stosowane przy opalaniu rządzą się pewnymi regułami.

Aby były skuteczne, musimy przestrzegać pewnych reguł, czyli nakładać odpowiednią ilość kosmetyku (na całe ciało około pół szklanki) pół godziny przed wyjściem na plaże. Aplikacje należy powtarzać co dwie godziny a po wyjściu z wody znowu dokładnie nałożyć produkt na ciało. Nie pomijamy okolic ust, stóp, łokci, uszu i skóry głowy tuż przy linii włosów. Oczy chronimy dobrymi okularami z filtrami UV.

Jak dobrać filtr do skóry?

W tym, jaki filtr powinnyśmy dobrać, pomoże nam określenie fototypu. Każdy filtr posiada na opakowaniu oznaczenie SPF, które oznacza stosunek promieniowania UV powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości UV wywołującej oparzenie bez zastosowania danego filtra. Czyli teoretycznie SPF 8 oznacza, że filtr chroni skórę na słońcu przez 80 minut. W rzeczywistości jednak aplikacje należy powtarzać i nie sugerować się tym, że SPF 20 to 200 bezpiecznych minut na słońcu.

Wyróżniamy 6 fototypów, gdzie fototyp 1. oznacza bardzo jasną skórę a 6. bardzo ciemną.