Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Q10 działa antystarzeniowo, antyoksydacyjnie i jest dobrym filtrem dla skóry wrażliwej
123RF.com
3 stycznia 2013 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Magiczny koenzym Q10

Człowiek od wieków szuka eliksiru młodości, niestety ciągle bez powodzenia. Staramy się więc choć trochę opóźnić procesy starzenia na skórze, a koenzym ten ma czołowe miejsce wśród związków, które mogą nam w tym pomóc.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W świecie nauki związek ten jest znany od dawna, ale stosunkowo niedawno poznano jego właściwości i możliwość zastosowania w kosmetyce. W ludzkim organizmie występuje naturalnie. Określany jest jako ubichinon i występuje w mitochondriom, i odpowiada za prawidłowy metabolizm każdej komórki. Jego główną zaletą są właściwości antyutleniające, dzięki czemu związek chroni organizm  przed wolnymi rodnikami. Polepsza dotlenienie komórek i przyspiesza ich regeneracje. Wraz z wiekiem na skutek niedoborów witamin, procesów biochemicznych, ale również nieprawidłowego stylu życia, ilość koenzymu staje się niewystarczająca, by zapewnić skórze prawidłowe funkcjonowanie. Stąd też coraz więcej firm kosmetycznych oferuje kosmetyki z tym związkiem .

Właściwości koenzymu Q10

Gdyby koenzym ten wykazywał tylko działanie ściśle kosmetyczne, nie byłby zapewne uznawany za jedno z najważniejszych odkryć XX wieku. Ale zapewnia też działanie ochronne na serce i funkcjonowanie układu krwionośnego, polepsza wydajność układu odpornościowego, przyspiesza regeneracje tkanek i narządów oraz chroni przed nadciśnieniem i choroba Alzheimera. Im intensywniejsza praca i wysiłek, tym większe jego zużycie. Zwiększone zapotrzebowanie na niego mają również ludzie starsi.

Wracając do kosmetycznych właściwości koenzymu Q10,  za najważniejsze uznaje się silne działanie antyoksydacyjne i przyspieszające regeneracje. Poprawia elastyczność, nawilżenie i sprężystość skóry oraz spłyca drobne zmarszczki. Często jest łączony z witaminą E lub C w celu zintensyfikowania działania. Nasilając metabolizm komórkowy, ten koenzym dba także o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych i biochemicznych w skórze. Pojawia się coraz więcej dowodów na temat jego wysokiej skuteczności jako naturalnego filtra chroniącego przed promieniowaniem UV. Wykorzystuje to wiele firm, włączając go do preparatów polecanych bardzo wrażliwej skórze.

Naturalnym źródłem tego związku są przede wszystkim ryby, takie jak makrela, łosoś, sardynki, surowe mięso z części o bogatym zapotrzebowaniu energetycznym (serce, nerki), a także surowe owoce i warzywa.

Pomimo iż odkryto związek o silniejszym działaniu antyoksydacyjnym od koenzymu Q10, czyli idebenon, to nadal jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków. Wynika to przede wszystkim z jego niższej ceny, ale i większej świadomości i wiedzy na jego temat. Kosmetyki z tym koenzymem nieustanie cieszą się wielkim powodzeniem i warto taki krem mieć w swojej kosmetyczce.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI