Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Hulton Archive/Archive Photo/Getty Images/ Flash Press Media
Hulton Archive/Archive Photo/Getty Images/ Flash Press Media
18 czerwca 2010 in Moda i uroda by Magdalena Bialic

Moda na przydymione szkiełka

Okulary przeciwsłoneczne - nieodłączny element letniej garderoby.   Choć  ich kariera na dobre rozpoczęła się w latach 30. XX wieku, korzeni przyciemnianych okularów możemy szukać już w starożytności.


Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pliniusz Starszy w swoim słynnym dziele: „Historia Naturalna” pisał, że cesarz Neron, który był krótkowidzem, do przeglądania dokumentów i  oglądania walk gladiatorów używał  wielkiego oszlifowanego jak soczewka szmaragdu pochodzącego z Egiptu lub z Baktrii (krainy leżącej w starożytności na terenach północnego Afganistanu). Święcie bowiem wierzono, że szmaragdy poprawiają wzrok i mają dobry wpływ na oczy.  Ale tak naprawdę okulary, które można by uznać za przodków współczesnych okularów przeciwsłonecznych, zostały wynalezione w okresie średniowiecza w Chinach. To tam około XII wieku zaczęto używać przydymionych kwarcowych szkieł, które miały skrywać oczy przed ciekawskimi. Co ciekawe, trend ów przyjął się szczególnie wśród chińskich sędziów, którzy przepytując świadków lubili kryć przed nimi wzrok…

XIX / XX wiek – era automobili!

Na przełomie XIX i XX wieku okulary zrobiły największą karierę wśród wielbicieli sportów zimowych i automobilistów! Pionierzy i pionierki automobilizmu, śmigając po pylistych drogach samochodami pozbawionymi przedniej szyby, nakładali specjalne przyciemniane okulary lub gogle. Słynna Misia z Godebskich – Sert, córka znanego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego, przyjaciółka Cocco Chanel  i zarazem jedna z pierwszych kobiet we Francji samodzielnie prowadząca automobil skarżyła się, że ciemne automobilowe okulary kryją całą twarz i są wyłupiaste jak oczy żaby.

XX wiek – opalenizna rodem z Hollywood

Swoją prawdziwą karierę okulary przeciwsłoneczne rozpoczęły w XX wieku w Stanach Zjednoczonych.  Jako pierwsi zaczęli je nosić amerykańscy gwiazdorzy kina niemego – nie tylko, aby chronić oczy od mocnych lamp w studiach filmowych, ale też by ukryć się przed natrętnymi fanami. Era rozwoju kina w USA zbiega się w czasie z prawdziwą obsesją na tle plażowania oraz opalenizny. To w tym właśnie okresie w Europie modne stają się wakacje na Lazurowym Wybrzeżu czy Lido, a w Stanach Zjednoczonych w Miami czy Californii. W latach 30. XX wieku, na które przypada prawdziwy szał na opalanie, najmodniejsze są okulary przeciwsłoneczne o okrągłych bardzo ciemnych szkłach, koniecznie w białych oprawkach podkreślających brązowy kolor skóry.  Słynny amerykański dom towarowy Sears, w tym okresie sprzedawał je w kompletach z białymi tenisówkami, skarpetkami i torebką.  Również w tym okresie, w Stanach Zjednoczonych powstają popularne po dziś dzień firmy produkujące okulary przeciwsłoneczne, takie jak założona w 1919 roku Foster Grand,  czy powstała w 1937 roku Ray-Ban.

„Ciemki”- generała Mac Arthura

Do firmy Ray-Ban należą m.in. słynne: „Aviators”- czyli okulary o zielonych szkłach i złotych, lekkich oprawkach, zaprojektowane w 1937 roku specjalnie dla porucznika armii amerykańskiej Johna Mac Cready, które szybko stały się ulubionymi „sunglasses” amerykańskich lotników. W Polsce nazywano je „ciemkami” lub „mekarturkami”, ponieważ bardzo lubił nosić je słynny generał Douglas Mac Arthur. To właśnie te okulary miał na sobie w czasie lądowania na plażach Filipin w czasie II Wojny Światowej, a zdjęcie ukazujące go w owych „aviators” obiegło świat przyczyniając się tym samym do ich zawrotnej kariery. W Polsce, widząc w nich podówczas jeden z elementów „kapitalistycznej zgnilizny” zabraniono ich noszenia. Co bardziej sprytni młodzieńcy załatwiali sobie jednak zaświadczenia lekarskie, które poświadczały stan chronicznego zapalenia spojówek.

Dziś….

Na szczęście dziś możemy do woli cieszyć się tak praktycznymi jak i estetycznymi zaletami „przydymionych szkiełek”, pieści oko mnogość kolorów oprawek i wymyślne fasony.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI