Moje ciało się zmieniło, czyli jak zadbać o skórę po porodzie

123RF.com

Która młoda mama nie cieszy się, gdy jej mąż lub znajomi mówią, że macierzyństwo dodaje jej uroku? Niestety blizny, rozstępy i rozciągnięta skóra spędzają sen z oczu niejednej z nich. Nie masz siły i czasu, by wrócić do formy sprzed porodu? Nie poddawaj się! Pozwól sobie znów poczuć się pięknie.

reklama

Zaskocz jędrnąskórą

Jednąz najczęstszych niedoskonałości, pojawiających siępo urodzeniu dziecka, jest nadmiernie rozciągnięta skóra, zwłaszcza okolic brzucha, a także piersi. –To typowy problem, związany z gwałtownąutratąwagi, charakterystyczny nie tylko dla młodych mam –mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. –W jego rozwiązaniu trzeba skupićsięprzede wszystkim na pobudzeniu komórek skóry do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny oraz wzmocnienia starych. Sąone odpowiedzialne za sprężystośći napięcie skóry.

Skuteczny w realizacji tego zadania jest zabieg Zaffiro, który, wykorzystując promieniowanie podczerwone, rozgrzewa wybrane partie ciała do ok. 70 stopni Celsjusza i w ten sposób pobudza je do odnowy. Choćz jego wykonaniem trzeba poczekaćdo momentu zakończenia karmienia piersią, warto go zaplanować, bo daje bardzo dobre efekty: poprawia napięcie i gęstośćskóry, wysmukla sylwetkę, a także pomaga zredukowaćrozstępy. Lekarz medycyny estetycznej po okresie karmienia może także zalecićExilis, który łączy terapię ultradźwiękami i radiofrekwencję. – Dzięki temu tłuszcz może zostać rozpuszczony, a komórki skóry pobudzone wysoką temperaturą zaczną wzmożoną produkcję kolagenu, niezbędnego dla sprężystości i napięcia skóry – wyjaśnia dr Bliżanowska. Efekt silnie liftingujący zapewni z kolei preparat Sculptra, za sprawą zawartego w nim kwasu L-polimlekowego.

Zapomnij o rozstępach

Na brzuchu i biodrach, ale teżudach czy biuście –rozstępy to problem wielu części ciała. Sąrodzajem blizn, a dokładniej towrzecionowate pasma kolagenu uszkodzonego na skutek gwałtownego rozciągnięcia. –Najskuteczniej redukuje sięje w początkowej fazie, gdy mająkolor różowy lub fioletowy. Im bardziej upodabniająsiębarwądo koloru skóry, tym walka jest trudniejsza – tłumaczy dr Bliżanowska. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza wizyta u dermatologa estetycznego. Specjalista oceni głębokośćzmian i dopasuje do nich odpowiedniąterapię. Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów jest laseroterapia z użyciem głowicy Laser Lux1540™Fraxtional amerykańskiej firmy Palomar. Urządzenie, jako jedyne na świecie, jest zatwierdzone przez amerykańskąAgencjęds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) jako skuteczne w leczeniu rozstępów.

Maszyna emituje wiązkępromieni lasera frakcyjnego, które na każdym centymetrze skóry, poddanej jego działaniu, tworząsetki mikrokanalików. W efekcie na poziomie skóry właściwej rozpoczyna sięintensywne namnażanie włókien kolagenu i elastyny. LaserLux1540™redukuje nie tylko rozstępy, jest także stosowany w niwelowaniu blizn porodowych. –Zabieg Palomarem poleca siękobietom na przykład w dniu zdjęcia szwów po cesarskim cięciu –mówi dr Bliżanowska. Jest bezpieczny i szybki, trwa zaledwie kilka minut.- Mimo natłoku obowiązków związanych z opiekąnad noworodkiem, warto spędzićkilka minut w gabinecie medycyny estetycznej. Skóra odpłaci nam skutecznąi spektakularnąreaktywacją–podkreśla dermatolog.

By Twoją twarz rozjaśnił (nie tylko) uśmiech

Zmiany hormonalne, występujące podczas ciąży, mogąprzyczynićsiędo powstawania różnego rodzaju przebarwieńna skórze. Wiele z nich znika samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, niektóre jednak wymagająinterwencji lekarza. Specjalista medycyny estetycznej oceni, jakąmetodęwybrać, by wyrównaćkoloryt skóry. Może to byćnp. EAT Skinshock, który dodatkowo ujędrni i wygładzi skórę. –EAT Skinshock operuje dwoma rodzajami fal: akustycznymi i elektrycznymi. Ich jednoczesna emisja pobudza produkcjękolagenu i elastyny, co przekłada sięna zwiększenie jędrności i napięcia skóry –tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska. –Tego zabiegu nie mogąjednak stosowaćkobiety, które karmiąpiersią. Dla nich polecam peelingi medyczne, np. Glykopeel, które majądziałanie rozjaśniające.

Trwałemu rozjaśnieniu przebarwieńpomoże równieżterapia Cosmelan/Dermamelan. Podobnie jak w przypadku peelingów, opiera sięm.in. na złuszczaniu naskórka. Przebiega dwuetapowo –w gabinecie nakładana jest specjalna maska, a w domu kontynuuje siękuracjęprzez smarowanie zaleconym przez lekarza kremem. Niezależnie od metody, w czasie rozjaśniania przebarwieńnależy bezwzględnie unikaćsłońca i solarium.

Terapia domowa

Oprócz wizyt w gabinecie medycyny estetycznej, o swojąskóręmożesz zadbaćtakże w domowym zaciszu. Kremy i suplementy diety nie sątak skuteczne jak profesjonalnie wykonany zabieg, ale mogąpomóc w regeneracji naszej skóry – o ile będąstosowane regularnie i przez dłuższy czas. Lekkie skórne przebarwienia można smarowaćkremami wybielającymi i złuszczającymi. Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty sądla Ciebie odpowiednie –zawsze sprawdzaj lub zapytaj farmaceuty, czy można ich używaćpodczas karmienia. W aptekach dostępne sąspecjalne serie kosmetyków dla kobiet karmiących, które pomagajązapobiegaćnp. rozstępom. Na biust aplikuj je 2-3 godziny przed karmieniem, żeby zostały całkowicie wchłonięte przez skórę. Na jędrnośćtwojego ciała korzystnie wpłynąteżmasaże prysznicem oraz codzienne spacery z dzieckiem.


Masz pytanie do lekarza medycyny estetycznej? Zajrzyj do działu PORADY.