Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
22 czerwca 2012 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Nobel za akwaporyny

Co roku na rynku kosmetycznym pojawiają się nowe składniki i technologie. Jednak tych potwierdzonych nagrodą nobla jak w przypadku akwaporyn, jest naprawdę niewiele.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Transport wody przez błony komórkowe, a raczej sposób, w jaki on zachodzi, od dawna spędzał naukowcom sen z powiek.  Peter Agre, biolog molekularny, w 1987 roku rozpoczął badania nad zawartym w błonie erytrocytów białkiem,  a w 2003 roku za odkrycie akwaporyn otrzymał nagrodę Nobla. Czym są więc akwaporyny?

Akwaporyny to integralne białka błonowe, które tworzą kanały pośredniczące w transporcie wody przez półprzepuszczalne błony komórkowe. Składają się z sześciu segmentów alfa-helikalnych a ich pory mają średnicę 0,3 nm. Do obecnej chwili poznano 13 akwaporyn, które dzieli się w zależności od przepuszczalności dla wody lub innych cząsteczek.

Akwaporyny a kosmetologia

Odkrycie akwaporyn to duży przełom w pielęgnacji cery suchej i profilaktyce anti-aging. Za pomocą licznych badań potwierdzono, że istnieje zależność między liczbą akwaporyn w skórze a stopniem jej nawilżenia. Otóż skora sucha posiada o wiele mniejszą liczbę akwaporyn, a transport i zatrzymywanie wody są, jak wiadomo, kluczowe w pielęgnacji skory suchej. Niestety nie da się bowiem dostarczyć skórze wody z zewnątrz, wówczas bowiem po każdej kąpieli skóra byłaby super nawilżona.

Znane nam kosmetyki opierają się na składnikach tworzących na skórze hydrofilowy film, wiążących wodę w naskórku czy wzmacniających cement międzykomórkowy. Nawilżenie skóry jest ściśle uzależnione od transportu komórkowego wody, zwłaszcza w głębokich warstwach skóry właściwej. Z akwaporyn skorzystało już kilka firm kosmetycznych, tworząc kosmetyki zawierające je w swoim składzie. Tworzą one w skórze gęsta sieć w skórze, co umożliwia transport wody.

Akwaporyny zostają coraz częściej włączane również do kosmetyków anti-aging. Wiemy bowiem, że skóra nawilżona i odżywiona wolniej się starzeje. Na skórze suchej o wiele wolniej widać oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, utrata jędrności czy spadek napięcia skóry. Dlatego zastosowania akwaporyn pozwala na zoptymalizowanie poziomu nawilżenia, a co za tym idzie, na zahamowanie przedwczesnego starzenia skóry.

Nowe kosmetyki, by spełniały nasze oczekiwania, nie mogą już tylko pięknie pachnieć, dobrze się rozprowadzać na skórze, ale przede wszystkim muszą być skuteczne. Naukowcy firm kosmetycznych więc dokonują coraz to nowych odkryć, a my z niecierpliwością czekamy na eliksir młodości dla skóry.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI