Peelingi chemiczne na trądzik

123rf.com

Peelingi chemiczne z kwasem migdałowym i salicylowym to skuteczny sposób na walkę z trądzikiem.
Trądzik młodzieńczy czy dotykający nawet osoby po trzydziestym roku życia zazwyczaj leczony jest antybiotykoterapią w połączeniu z odpowiednimi zabiegami. Wśród nich szczególnie skuteczne są peelingi chemiczne z kwasem migdałowym i salicylowym.

reklama

Peeling kwasem salicylowym

Kwas należący do beta-hydroksykwasów otrzymywany jest z kory wierzby, liści malin i brzozy. Występuje w formie białego proszku, nierozpuszczalnego w wodzie, rozpuszczalnego zaś w tłuszczach. Jego działanie zależy od stężenia roztworu i jego pH. Zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach pozwala na przenikanie w głąb skóry. Rozluźnia połączenia między cementem międzykomórkowym i komórkami warstwy rogowej a następnie penetruje do głębokich warstw naskórka. Kwas salicylowy dociera do mieszków włosowych, odblokowuje zanieczyszczone i zapchane pory, a także oczyszcza skórę ze zrogowaciałych komórek warstwy rogowej.

Kwas salicylowy wykazuje silne działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Ponieważ wykazuje słabsze działanie niż alfa-hydroksykwasy, może być stosowany nawet przy wrażliwej skórze. W stężeniu poniżej trzydziestu procent jest bezpieczny nawet przy wysokim fototypie. Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne przyspiesza gojenie i szybsze ustępowanie zaskórników oraz zmian zapalnych. Kwas ten wpływa na poprawę stanu skóry tłustej i trądzikowej. Przyczynia się do zmniejszenia ilości wydzielanego sebum, spłyca rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i ułatwia ewakuacje ich wydzieliny, hamuje rozwój bakterii oraz spłyca grubość warstwy rogowej naskórka. Przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych.

Przeciwwskazaniami do stosowania kwasu salicylowego są nadwrażliwość na kwas salicylowy, okres ciąży i laktacji, aktywne infekcje skórne, kuracja retinoidami, nowotwory skórne, czynny wirus opryszczki.