Piękne włosy dawniej i dziś

Sutterstock

Ładna i fryzura dodaje uroku każdej kobiecie. Zadbane włosy to oznaka zdrowia, płodności i nierzadko wyznacznik atrakcyjności. W dzisiejszych czasach półki sklepowe wręcz uginają pod ciężarem przeróżnych specyfików, szamponów, odżywek, masek, olejków, lakierów. Z jednej strony jest łatwiej, bo produkty są dostępne od ręki, jednak z drugiej – można mieć problem w wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.
Kobiety od wieków dbały o stan swoich włosów. Kiedy nie miały drogich, pachnących szamponów wprost ze sklepowej półki, korzystały z ziołowej mocy natury. Nasze babki i prababki zapewne znają stare sprawdzone receptury na domowej roboty maseczkę do włosów czy też szampon. Z mocy ziół i owoców pochodzących z natury korzystają także koncerny kosmetyczne, które, jak na przykład Garnier, używają do produkcji wysokiej klasy kosmetyków, rozwiązań wprost z natury.

reklama

Pokrzywa na tłuste włosy

Dawniej jedynym ratunkiem dla przetłuszczających się włosów była płukanka z naparu sporządzonego z liści pokrzyw. Dziś już nikt nie musi udawać się na łąkę czy do lasu, żeby zbierać tę roślinę, narażając jednocześnie skórę dłoni na poparzenia. Wystarczy przejść się do drogerii, gdzie bez problemu możemy wybierać pośród szerokiej oferty produktów przeznaczonych do włosów przetłuszczających się. Warto dokładnie zwracać uwagę na przypisy producentów, gdyż stosując specyfik przeznaczony na przykład do włosów suchych, można pogorszyć swój problem.

Liście orzecha czy kora dębu?

Również koloryzacja przebiega inaczej we współczesnym świecie, niż chociażby jeszcze 50 lat temu. Dawniej, kobiety by przyciemnić o ton swój naturalny kolor włosów, sporządzały wywary z kory dębu czy liści orzecha włoskiego, przy okazji barwiąc skórę głowy i rąk na nieelegancki rdzawy kolor. Dziś, pomijając już powszechny dostęp do usług fryzjerskich, do wyboru mamy szeroką gamę środków do zmiany koloru włosów. Poczynając od farb koloryzujących z amoniakiem lub bez, można wybrać łagodny szampon czy ziołową gotową mieszankę. Wystarczy tylko dokładnie przeczytać etykietę i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.