Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

shutterstock
shutterstock
24 lutego 2014 in Moda i uroda by redakcja

Pielęgnacja skóry szczególnie problemowej

Nie zawsze możemy cieszyć się gładką skórą, bez żadnych niedoskonałości i problemów. Nie zawsze też największym zmartwieniem jest trądzik czy rozszerzone naczynka. Zdarzają się szczególne przypadki, kiedy skóra wymaga wyjątkowo troskliwej i uważnej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się trzem wybranym.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Łuszczyca

shutterstock

shutterstock

Łuszczyca należy do jednych z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Dotyka ona bowiem ok. 3-5% populacji europejskiej. Występuje w każdym wieku, u obu płci, a rozwój zmian chorobowych zależy od wielu czynników: genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Charakteryzuje się występowaniem rumieniowo-złuszczających grudek ustępujących bez pozostawienia śladu w okresach remisji. Dodatkowym objawem jej towarzyszącym jest często zgłaszany przez pacjentów uporczywy świąd. Nieestetyczny wygląd i drażliwość powodują u pacjentów duży dyskomfort nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja, która może zapobiec lub zmniejszyć nawroty choroby. Stosowane kosmetyki powinny przede wszystkim być delikatne i działać łagodząco. Niezbędne są również właściwości gojące oraz przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne preparatów, a substancją szczególnie wskazaną jest ichtiol, który ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Warto sięgnąć po produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry z łuszczycą dostępne w aptekach.

Pielęgnacja skóry po leczeniu onkologicznym

Chemioterapia i radioterapia mają wpływ nie tylko na układ odpornościowy i osłabienie, ale także na kondycję skóry chorego. Suchość i szorstkość, pęcherze i podrażnienia, reakcje popromienne zbliżone do silnego poparzenia słonecznego – to zaledwie kilka z objawów. Tymczasem osłabione komórki skóry mogą mieć trudność we właściwej regeneracji tuż po zakończeniu leczenia.

„Kwas foliowy od dawna znany jest w medycynie, powszechnie zalecany jest kobietom w ciąży. Badania potwierdziły, że jego rola w regeneracji skóry po naświetlaniach jest nieoceniona, ponieważ komórki potrafią szybciej naprawiać uszkodzenia wywołane napromieniowaniem.”- mówi dr Monika Pasikowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten składnik, dzięki któremu właściwa pielęgnacja skóry po radioterapii np. preparatami Pharmaceris , zwiększy szansę na szybszą regenerację uszkodzonej skóry.

Egzema

Uciążliwe wypryski i pękające pęcherzyki w przypadku egzemy powstają na skutek alergii na różnego rodzaje substancje: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale, tkaniny itd. Przyczyny mogą być wewnętrzne (wynikające np. z alergii pokarmowej) lub zewnętrzne, wynikające z kontaktu ze szkodliwymi czynnikami. W przypadku tych ostatnich niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja, skierowana głównie na wyeliminowanie kosmetyków zawierających drażniące składniki. W łagodzeniu objawów pomocne będą leki antyhistaminowe i przeciwzapalne, maści z hydrokortyzonem, okłady z nagietka, fiołka trójbarwnego oraz rumianku (wskazane będą także jako składnik stosowanych kosmetyków), a także kosmetyki hipoalergiczne. Warto również zwrócić uwagę na odzież (najlepsze będą naturalne i miękkie tkaniny) oraz środki piorące.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI