Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
6 września 2012 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Piżmo, ambra, cywet – tajemnicze składniki perfum

Wśród ogromnej liczby elementów roślinnych cztery składniki pochodzenia zwierzęcego wydają się mieć małe znaczenie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nic bardziej mylnego – ambra, cywet, piżmo i castoreum to jedne z najbardziej pożądanych składników perfum.

Ambra – to wydzielina przewodu pokarmowego kaszalota o różnokształtnej postaci. Ambra słabo rozpuszcza się w alkoholu, dobrze zaś w tłuszczach.

Obecnie, ze względu na ochronę kaszalotów, bardzo ciężko o pozyskiwanie naturalnej ambry, próbuje się ją więc zastąpić syntetycznymi namiastkami. Czysta ambra jest bezzapachowa, dopiero w wyniku fotooksydacji i autoksydacji powstaje charakterystyczny zapach. Za zapach ambry odpowiadają składniki takie jak ambreina, ambriole, jonony i aldehyd ambrowy. Wysuszoną i rozdrobnioną ambrę poddaje się działaniu alkoholu etylowego i dojrzewaniu przez co najmniej pół roku. Zapach ambry po obróbce jest trochę słodki, trochę gorzki i bardzo zmysłowy. Jest doskonałym utrwalaczem zapachów i znanym afrodyzjakiem.

Sprawdź najmodniejsze zapachy na jesień

Cywet – wydzielina gruczołowa z przyssawki analnej cywet łaszowatych. Surowy, nierozcieńczony ma bardzo nieprzyjemny fekalny zapach uwarunkowany obecnością skatolu. Rozpuszczony alkoholem nabiera kwiatowo-piżmowego, bardzo zmysłowego aromatu. Zaliczany do ciężkich, wyrazistych i zmysłowych woni, znakomity utrwalacz kompozycji zapachowych.

Ze względu na okrutne metody pozyskiwania cywetu ( zwierzęta są więzione w ciasnych klatkach i nieustannie straszone celem zwiększenia ilości wydzieliny), coraz częściej zastępowany jest składnikami syntetycznymi.

Kastoreum – uzyskiwane jest z gruczołu analnego bobra syberyjskiego lub kanadyjskiego. Bobrom służy do natłuszczania futra i znakowania terytorium, w przemyśle perfumeryjnym stosowane jako środek zapachowy i utrwalacz. Po rozcieńczeniu etanolem daje niezwykle przyjemny słodko- kwiatowy zapach.

Piżmo – wydzielina z gruczołów przyodbytniczych piżmowca. Surowiec doceniany i uwielbiany od dawna. Do miłośników piżma należała min. Józefina, której pokoje pachniały piżmem jeszcze długo po jej śmierci. Nic dziwnego  – ciężki a jednocześnie bardzo ciepły, zmysłowy aromat dodaje najzwyklejszym zapachom królewskiego i luksusowego aromatu. Poprawia humor i działa na płeć przeciwną.

Substancje odpowiedzialne za zapach piżma to muskon, egzalton, muskopirydyna, androsteron. Ze względu na liczne protesty przeciw pozyskiwaniu piżma od zwierząt próbuje się je zastąpić składnikami syntetycznymi. Do tych składników należą ambretolid, egzaltolid oraz piżma nitrowe.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI