Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
25 kwietnia 2012 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Prawdy i mity o nawilżaniu skóry

Nawilżona skóra wygląda zdrowo i młodo. A co trzeba robić, by była nawilżona?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dostarczać jej wody, używać odpowiednich kremów a może przestać myć skórę wodą? Pytań jest naprawdę sporo ale spokojnie, na wszystkie jest odpowiedz.

Czy woda może nawilżyć skórę?

Wbrew temu, co często słyszymy , woda dostarczana z zewnątrz to tak naprawdę wróg nawilżania. Kiedy się kąpiemy, błyskawicznie odparowuje ze skóry, niestety pociągając ze sobą wodę zawartą w głębszych warstwach. Stąd też bierze się uczucie ściągnięcia i przesuszenia skóry po kąpieli lub myciu twarzy przy pomocy wody. Nie oznacza to oczywiście, że wzorem naszych przodków mamy ograniczać mycie się, wystarczy dobry krem i balsam nawilżający ale stosowany regularnie.

Czy picie wody wpływa na nawilżenie skóry?

Tak, pijąc wodę, nie tylko wpływamy na nawilżenie skóry, ale i na jej stan. Woda jest niezbędna do oczyszczenia organizmu z toksyn, a brak toksyn to również lepszy wygląd skóry.

Dlaczego skóra codziennie nawilżana ciągle jest przesuszona?

Kosmetyki przez nas używane niestety nie docierają w zbyt dużym stopniu do głębokich warstw skóry. Dlatego też często same kremy i balsamy są niewystarczające. Pomocne jest wówczas picie wody, kuracja suplementami i odpowiedni dobór zabiegów w gabinecie kosmetycznym bądź dermatologicznym.

Czy kremy nawilżające zawierają wodę?

Tak, ale nie służy do nawilżenia skóry. Kremy nawilżające zawierają substancję, które uszczelniają barierę lipidową, hamując przeznaskórkową utratę wody i takie o właściwościach higroskopijnych, które wiążą wodę zapobiegając jej utracie.

Czy tylko skóra sucha potrzebuje nawilżenia?

Absolutnie nie, każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia. W przypadku skóry tłustej, zwłaszcza osoby młode bardzo często maja problem z cerą trądzikową nadmiernie przesuszoną. Skóra odwodniona szybciej się starzeje, jest bardziej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, ale też próbuję się bronić nadprodukcją sebum.

Czy nawilżenie skóry wpływa na jej młody wygląd?

Tak, nawilżona skóra o wiele ładniej się starzeje i dłużej wygląda młodo. Jednak skórze nie wystarczy tylko odpowiedni poziom nawilżenia, musi być również odpowiednio natłuszczona, mieć zapewnioną ochronę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV.

Dlaczego skóra dojrzała tak łatwo traci wodę?

Wraz z upływem lat w skórze zachodzi wiele procesów wpływających na szybszą utratę wody. Osłabieniu ulega bariera lipidowa, jest mniej substancji o właściwościach higroskopijnych i często zwykły krem nawilżający używany w wieku dwudziestu lat to za mało. Pomocne są wówczas silnie nawilżające maseczki i zastąpienie kremu serum nawilżającym. W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów sonoforezy z ampułką nawilżająca i mezoterapii bezigłowej z kwasem hialuronowym.

Co wpływa na nawilżenie skóry?

Woda zawarta w skórze ma swoich strażników chroniących przed jej ucieczką. Kwas hialuronowy zawarty w skórze ma silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu gromadzi bardzo duże ilości wody. Niestety z wiekiem jego ilość w skórze maleje. Drugim takim strażnikiem jest płaszcz ochronny na skórze. Przeznaskórkowa utrata wody to proces normalny, bo nie można tylko gromadzić wody. Problem zaczyna się wówczas, gdy ta ucieczka wody jest zbyt duża. Wówczas pomocne są składniki wzmacniające barierę ochronną skóry.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI