Prawdy i mity o pielęgnacji paznokci

123RF.com

Odkryj mity na temat pielegnacji paznokci!
Dłonie i stopy to wizytówka każdej kobiety. Musza mieć nie tylko gładką skórę ale i ładne paznokcie. Niekoniecznie z przyklejonymi tipsami ale zdrowe i zadbane. Jak w ich pielęgnacji uniknąć błędów?

Paznokcie u stóp obcinamy inaczej niż te u rąk

Prawda. By zapobiec wzrastaniu paznokci u stóp należy obcinać je prosto. Paznokcie u rąk natomiast możemy modelować w dowolny sposób.

Lakier niszczy paznokcie

Mit. Kiedyś lakiery owszem zawierały sporą ilość szkodliwych substancji takich jak toluen czy formaldehydu. Nowoczesne lakiery są produkowane raczej bez tych składników a dodatkowo są wzbogacane o olejki i witaminy.

Zobacz także: Lakiery do paznokci

Białe plamki i prążkowanie na paznokciach zawsze jest powodowane złą dietą

Mit. Białe plamki na paznokciach są najczęściej skutkiem urazów mechanicznych, natomiast prążkowanie płytki paznokciowej bardzo często powstaje na skutek silnego stresu. Nieodpowiednia dieta wpływa na wystąpienie tych zmian ale w mniejszym stopniu niż wymienione przyczyny.

Do piłowania paznokci możemy używać każdego rodzaju pilnika

Mit. Metalowe pilniki bardzo niszczą płytkę paznokciową i strzepią ją. Do piłowania paznokci najlepiej używać papierowych, szklanych lub mineralnych pilniczków.

Żelatyna nie wpływa na szybkość wzrostu paznokcia

Prawda. Nie ma naukowych dowodów by picie żelatyny przyspieszało wzrost płytki paznokciowej.

Zmywacze do paznokci są bardzo szkodliwe

Mit. Szkodliwe były wtedy gdy produkowane je na bazie acetonu, który niszczył płytkę paznokciową. Współczesne zmywacze bardzo rzadko zawierają aceton. Bardziej szkodliwe dla paznokci jest skubanie resztek lakieru czy nawet próby usunięcia ich zębami.

Kierunek piłowania paznokci nie ma znaczenia

Prawda. Nie ma znaczenie czy piłujesz paznokcie w jedną czy w obydwie strony, ważne byś robiła to dobrym pilnikiem na wcześniej skróconych paznokciach.

Oleje roślinne dobrze wpływają na kondycje płytki paznokciowej

Prawda. Oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej rycynowy, olej jojoba, olej z winogron czy z avocado; znakomicie regenerują i wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie.

Nie należy moczyć w wodzie z mydłem kruchych i łamliwych paznokci

Prawda. Moczenie paznokci jest pomocne wówczas gdy chcemy wycinać skórki. Jednak jeśli paznokcie są w słabej kondycji rozmiękczanie ich wodą może je dodatkowo osłabić.