1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Sauna-dla zdrowia i urody

123RF.com
123RF.com
Czy może być przyjemniejszy sposób na zahartowanie się i poprawę kondycji skóry niż pobyt w saunie, zwłaszcza w mroźny i zimowy wieczór?

Naprzemienne działanie ciepła i zimna znakomicie wpływa na polepszenie pracy układu odpornościowego. Podczas seansu w saunie, układ krwionośny działa  wydajniej, przez co efektywniej roznosi tlen i składniki odżywcze, a usuwa to co szkodliwe dla organizmu. Wzmaga to nie tylko dotlenienie, ale też oczyszczenie organizmu z produktów przemiany materii, toksyn i resztek ksenobiotyków.

Pobyt w saunie to znakomity sposób na bóle mięśni i stawów. Po długim wysiłku fizycznym nawet krótki relaks  w saunie pomoże pozbyć się zakwasów. Przede wszystkim jednak pozwala na odprężenie się i wyciszenie. W tak szybkim tempie w jakim żyjemy na codzień, każda chwila  relaksu jest na wagę złota.

Bardzo wiele zabiegów w Spa rozpoczyna się od pobytu w saunie, ponieważ ma ona rewelacyjny wpływ na kondycje skóry. Znakomicie ją oczyszcza, pomaga pozbyć się obumarłych komórek naskórka, produktów przemiany materii i wszelkich toksyn. Skóra staje się odżywiona, lepiej ukrwiona i dotleniona, a co za tym idzie wygląda i funkcjonuje o wiele lepiej. Pomaga również pozbyć się obrzęków i usprawnia przepływ limfy. Odżywienie skóry, jej ukrwienie i oczyszczenie jest bardzo ważne przy kobiecych problemach ze skórą, czyli cellulitem i utratą jędrności. Oczywiście kilka pobytów w saunie nie wystarczy by mieć idealnie gładką skórę bez śladu cellulitu, ale jest świetnym uzupełnieniem kuracji antycellulitowej.

Jak korzystać z sauny?

Aby pobyt w saunie przyniósł nam jak najwięcej korzyści, powinniśmy przestrzegać pewnych reguł. Zaczynamy od umycia ciała i dokładnego osuszenia się ręcznikiem. Po wejściu do sauna siadamy na ręczniku na najniższej półce. Po kilku minutach możemy przenieść się na wyższa półkę. Gdy odczuwamy, że jest nam za gorąco, aby się ochłodzić należy  wziąć chłodny prysznic. Cały cykl powtarzamy 2-3 razy pamiętając, że na początku około 10 minut to maksimum czasu, który możemy spędzić w saunie.

Do dyspozycji mamy dwa główne rodzaje sauny suchą i parową. W saunie suchej, temperatura jest bardzo wysoka a powietrze jest suche, czyli jak w typowym klimacie pustynnym. Sauna parowa charakteryzuje się niższą temperaturą, ale wysoką wilgotnością, która potęguje odczuwanie ciepła.

Kto nie może korzystać z sauny?

Pomimo wielu korzyści dla zdrowia, niestety nie każdy może korzystać z dobrodziejstwa sauny. Od pobytu w saunie muszą powstrzymać się osoby cierpiące na gorączkę, przewlekłe choroby nerek i wątroby oraz padaczkę. Poważne choroby zakaźne i nowotwory również nie pozwalają na korzystanie z sauny. Kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i małe dzieci także nie powinny korzystać z sauny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze