Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Siódme poty

Materiały prasowe
Materiały prasowe
27 maja 2011 in Moda i uroda by redakcja.
Lekarzy dermatologów odwiedza coraz więcej pacjentów, skarżących się na miejscową nadpotliwość. Spocone dłonie, pachy, ręce, a w niektórych przypadkach twarz i plecy – są przyczyną dyskomfortu, a czasem objawem poważnej choroby – hiperhydrozy. Pocenie można skutecznie ograniczać i ,,suchą stopą” przejść nawet prze najgorętsze letnie miesiące.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pocimy się z powodu gorąca, stresu, emocji. Na nadmierną potliwość wpływają niektóre schorzenia, np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, ale może to być pikantna dieta. Głównym zadaniem potu jest regulacja ciepłoty ludzkiego ciała, dzięki temu nasza skóra, nawet przy największym upale, nadmiernie się nie wysusza.

Kiedy pot to kłopot

Na ludzkiej skórze znajduje się od 2 do 3 mln gruczołów potowych. Nie są rozłożone równomiernie. W niektórych miejscach – np. pachy, pachwiny, dłonie, stopy – może ich być nawet 200 na 1cm². W ciągu dnia produkują taką ilość potu, która wypełniłaby 4 szklanki. Ludzki pot to w 99% woda, jednak zawiera też sól, związki mineralne, węglowodany, mocznik, kwas mlekowy. To one stają się pożywką dla bakterii, żyjących na naszej skórze. Efekty znamy wszyscy – mokre plamy na odzieży i nieprzyjemny zapach. Dermatolodzy znają metody pozwalające ograniczyć, a nawet zlikwidować na pewien czas tę przypadłość.

Z mocą antyperspirantu

Sole glinu i kompleksy glinowo-cyrkonowe to składniki dodawane do antyperspirantów, które zwiększają ich skuteczność w walce z nadmierną potliwością. W założeniu tego typu kosmetyki pozwalają ograniczyć wydzielanie potu o około 20%. – Te związki mają działanie ściągające i uszczelniające ujścia gruczołów potowych – wyjaśnia dr Agnieszka Blizanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. – Ich działanie jest tymczasowe, mija, kiedy usuniemy preparat ze skóry podczas mycia lub w momencie, gdy intensywnie się spocimy – dodaje. Antyperspiranty zawierają dodatkowo inne składniki, np. triclosan, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach.

Skutecznie i na długo

W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się już nieinwazyjne zabiegi całkowicie likwidujące miejscową nadpotliwość na pewien czas. Wykonane teraz,  pozwalają pozbyć się problemu na całe lato, a nawet znacznie dłużej. W tym celu wykorzystuje się toksynę botulinową. Botoks podaje się w kilkanaście miejsc dotkniętych nadmiernym wydzielaniem potu. Często lekarz, aby je zlokalizować najpierw wykonuje tzw. test Minora – sprawdza, które miejsca na skórze pocą się najbardziej. Następnie w te miejsca podaje się botoks. Przed rozpoczęciem zabiegu skórę znieczula się odpowiednimi kremami. – Zabieg polega na podaniu preparatu w kilkunastu miejscach leczonej powierzchni w odstępach ok. 1 cm. – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum WellDerm, która zaleca tę metodę swoim pacjentom. – Botulina blokuje działanie nerwów odpowiedzialnych za wytwarzanie acetylocholiny, która pobudza czynność gruczołów potowych. Zabieg trwa około pół godziny i na długo rozwiązuje problem. Efekt pojawia się po kilku dniach i utrzymuje od 5 do 8 -10 miesięcy. Koszt zabiegu to 1,5 do 2 tys. złotych.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI