Skóra wrażliwa – jak o nią dbać?

Problemy z wrażliwą skórą? To coraz bardziej powszechna dolegliwość. Zanieczyszczone powietrze, klimatyzowane pomieszczenia, słońce – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób, niezależnie od wieku, ma problemy z wysuszoną, łuszczącą się i zaczerwienioną skórą. Jak zatem rozpoznać i pielęgnować skórę wrażliwą?
Każda skóra, niezalenie od rodzaju, może być wrażliwa. Sucha, tłusta, młoda czy starzejąca się – nie ma to większego znaczenia, bo do ,,uwrażliwiania” skóry przyczyniają się głównie czynniki zewnętrzne, w tym wielkomiejski, współczesny tryb życia. To one decydują o tym, że skóra staje się podatna na stany zapalne. By ich uniknąć i złagodzić objawy, jeżeli zaistniały – należy odpowiednio dobierać kosmetyki pielęgnacyjne i skorzystać z wybranych zabiegów medycznych.

reklama

Źródło problemu

Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. To geny, w których jest zapisana m.in. wrażliwość skóry. Często jednak największy wpływ na ,,uwrażliwienie” skóry mają czynniki zewnętrzne. – Z medycznego punktu widzenia jest to efekt nieprawidłowości w strukturze górnych warstw rogowych naskórka, które przepuszczają do wnętrza skóry właściwej substancje z otoczenia, co powoduje jej stany zapalne. Skóra jest poddawana działaniu czynników drażniących i w pewnym momencie przestaje się skutecznie przed nimi bronić – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Co ma największy wpływ na „uwrażliwienie” naszej skóry? Przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czyli toksyny pochodzące z powietrza, takie jak tlenek i dwutlenek węgla i dym papierosowy oraz konserwanty i pestycydy, pochodzące z pokarmu i napojów. Duże zagrożenie stanowi również promieniowanie UVA, które przyspiesza proces fotostarzenia skóry. – Cerze skłonnej do podrażnień nie służą także klimatyzowane pomieszczenia, bo naruszają one naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry. Stąd bierze się właśnie powszechność problemu, która wynika po prostu ze współczesnego trybu życia – dodaje dermatolog.

Subtelna różnica

Częstym problemem jest nieodpowiednia diagnoza, bo łatwo pomylić skórę wrażliwą z alergiczną. W tym drugim przypadku reakcję wywołuje konkretny czynnik, na który skóra jest uczulona, nawet jeśli podany jest w niewielkim stężeniu. Natomiast skóra wrażliwa reaguje wrogo często na wiele czynników w różnym czasie. Dlatego dany kosmetyk może raz powodować zaczerwienia, a raz nie. – Nadwrażliwość objawia się najczęściej, kiedy skóra jest osłabiona i podrażniona. Ulgę przynosi w takich sytuacjach odpowiednia pielęgnacja. W przypadku alergii należy wyeliminować z codziennego czynnik alergizujący, czyli np. krem, którego składniki wywołują niepożądane reakcje – mówi dr Agnieszka Bliżanowska.