Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Skóra wrażliwa – jak o nią dbać?

skóra
26 sierpnia 2011 in Moda i uroda by redakcja
Problemy z wrażliwą skórą? To coraz bardziej powszechna dolegliwość. Zanieczyszczone powietrze, klimatyzowane pomieszczenia, słońce – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób, niezależnie od wieku, ma problemy z wysuszoną, łuszczącą się i zaczerwienioną skórą. Jak zatem rozpoznać i pielęgnować skórę wrażliwą?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Każda skóra, niezalenie od rodzaju, może być wrażliwa. Sucha, tłusta, młoda czy starzejąca się – nie ma to większego znaczenia, bo do ,,uwrażliwiania” skóry przyczyniają się głównie czynniki zewnętrzne, w tym wielkomiejski, współczesny tryb życia. To one decydują o tym, że skóra staje się podatna na stany zapalne. By ich uniknąć i złagodzić objawy, jeżeli zaistniały – należy odpowiednio dobierać kosmetyki pielęgnacyjne i skorzystać z wybranych zabiegów medycznych.

Źródło problemu

Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. To geny, w których jest zapisana m.in. wrażliwość skóry. Często jednak największy wpływ na ,,uwrażliwienie” skóry mają czynniki zewnętrzne. – Z medycznego punktu widzenia jest to efekt nieprawidłowości w strukturze górnych warstw rogowych naskórka, które przepuszczają do wnętrza skóry właściwej substancje z otoczenia, co powoduje jej stany zapalne. Skóra jest poddawana działaniu czynników drażniących i w pewnym momencie przestaje się skutecznie przed nimi bronić – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Co ma największy wpływ na „uwrażliwienie” naszej skóry? Przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czyli toksyny pochodzące z powietrza, takie jak tlenek i dwutlenek węgla i dym papierosowy oraz konserwanty i pestycydy, pochodzące z pokarmu i napojów. Duże zagrożenie stanowi również promieniowanie UVA, które przyspiesza proces fotostarzenia skóry. – Cerze skłonnej do podrażnień nie służą także klimatyzowane pomieszczenia, bo naruszają one naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry. Stąd bierze się właśnie powszechność problemu, która wynika po prostu ze współczesnego trybu życia – dodaje dermatolog.

Subtelna różnica

Częstym problemem jest nieodpowiednia diagnoza, bo łatwo pomylić skórę wrażliwą z alergiczną. W tym drugim przypadku reakcję wywołuje konkretny czynnik, na który skóra jest uczulona, nawet jeśli podany jest w niewielkim stężeniu. Natomiast skóra wrażliwa reaguje wrogo często na wiele czynników w różnym czasie. Dlatego dany kosmetyk może raz powodować zaczerwienia, a raz nie. – Nadwrażliwość objawia się najczęściej, kiedy skóra jest osłabiona i podrażniona. Ulgę przynosi w takich sytuacjach odpowiednia pielęgnacja. W przypadku alergii należy wyeliminować z codziennego czynnik alergizujący, czyli np. krem, którego składniki wywołują niepożądane reakcje – mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Strony: 1 2


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI