Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 listopada 2014 in Moda i uroda by redakcja

Skóra zwierciadłem zdrowia

Skóra to największy narząd, który spełnia szereg funkcji niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Stanowi swoisty kombinezon ochronny przed światem zewnętrznym, dzięki receptorom przekazuje informacje m.in. o temperaturze i bólu oraz chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. A jednocześnie natychmiast sygnalizuje, w jakim stanie fizycznym lub psychicznym jesteśmy. O jej zdrowie należy dbać już od pierwszego dnia życia, gdyż problemy skórne wpływają na obniżenie odporności i wzrost ryzyka infekcji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Lekarze bardzo często diagnozują schorzenie na podstawie stanu skóry. Chorego na żółtaczkę charakteryzuje żółty odcień skóry, plamy wątrobowe (brązowe przebarwienia na dłoniach) świadczą o zaburzeniach przemiany materii, natomiast sucha, łuszcząca się i podrażniona skóra to częsty objaw problemów z tarczycą, ale może też oznaczać atopowe zapalenie skóry lub cukrzycę. Z kolei podkrążone oczy niekoniecznie świadczą o niedoborze snu, lecz także o niedokrwistości, braku witamin i żelaza, alergii czy problemach kardiologicznych.

Dzięki temu, że skóra składa się z wielu warstw, dolne komórki wciąż się odnawiają, wypychając do góry te „zużyte”, które tworzą później warstwę rogową naskórka. W najgłębszej warstwie skóry znajdują się melanocyty – komórki produkujące barwnik. Decydują o kolorze skóry i chronią organizm przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Skóra właściwa znajdująca się pod naskórkiem jest wodnym magazynem (skóra młodej osoby zawiera aż 70% wody) i co ciekawe stanowi średnio 6% masy naszego ciała.

Przy pielęgnacji skóry osób dorosłych fantastycznie sprawdza się olej sojowy oraz kokosowy. W przypadku soi warto zwrócić uwagę, żeby nie była modyfikowana genetycznie, co zagwarantuje nam odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Bezpieczny dla alergików jest również olej sezamowy, makadamia oraz migdałowy. Tlenek cynku działa łagodząco i przeciwzapalnie, natomiast kwas hialuronowy, naturalny składnik skóry, jest doskonale przez nią tolerowany.

Autorka, Justyna Żukowska jest specjalistą kosmetologii, menedżerem SPA Cottonina Villa & Mineral SPA Resort


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI