Skóra zwierciadłem zdrowia

123rf.com

Skóra to największy narząd, który spełnia szereg funkcji niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Stanowi swoisty kombinezon ochronny przed światem zewnętrznym, dzięki receptorom przekazuje informacje m.in. o temperaturze i bólu oraz chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. A jednocześnie natychmiast sygnalizuje, w jakim stanie fizycznym lub psychicznym jesteśmy. O jej zdrowie należy dbać już od pierwszego dnia życia, gdyż problemy skórne wpływają na obniżenie odporności i wzrost ryzyka infekcji.
Lekarze bardzo często diagnozują schorzenie na podstawie stanu skóry. Chorego na żółtaczkę charakteryzuje żółty odcień skóry, plamy wątrobowe (brązowe przebarwienia na dłoniach) świadczą o zaburzeniach przemiany materii, natomiast sucha, łuszcząca się i podrażniona skóra to częsty objaw problemów z tarczycą, ale może też oznaczać atopowe zapalenie skóry lub cukrzycę. Z kolei podkrążone oczy niekoniecznie świadczą o niedoborze snu, lecz także o niedokrwistości, braku witamin i żelaza, alergii czy problemach kardiologicznych.

reklama

Dzięki temu, że skóra składa się z wielu warstw, dolne komórki wciąż się odnawiają, wypychając do góry te „zużyte”, które tworzą później warstwę rogową naskórka. W najgłębszej warstwie skóry znajdują się melanocyty – komórki produkujące barwnik. Decydują o kolorze skóry i chronią organizm przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Skóra właściwa znajdująca się pod naskórkiem jest wodnym magazynem (skóra młodej osoby zawiera aż 70% wody) i co ciekawe stanowi średnio 6% masy naszego ciała.

Przy pielęgnacji skóry osób dorosłych fantastycznie sprawdza się olej sojowy oraz kokosowy. W przypadku soi warto zwrócić uwagę, żeby nie była modyfikowana genetycznie, co zagwarantuje nam odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Bezpieczny dla alergików jest również olej sezamowy, makadamia oraz migdałowy. Tlenek cynku działa łagodząco i przeciwzapalnie, natomiast kwas hialuronowy, naturalny składnik skóry, jest doskonale przez nią tolerowany.

Autorka, Justyna Żukowska jest specjalistą kosmetologii, menedżerem SPA Cottonina Villa & Mineral SPA Resort